Dzisiaj - 12 sierpnia - obchodziliśmy Dzień Pracoholika. Z tej okazji zainspirowałam się i przygotowałam artykuł na temat "Zarządzania czasem: równowagi między pracą, a życiem prywatnym",
Jeżeli czujesz, że masz problem z zachowaniem balansu
- koniecznie przeczytaj!
Zarządzanie czasem to umiejętność efektywnego planowania i kontrolowania tego jak poświęca się czas na różne działania, aby osiągnąć określone cele. Jest to kluczowe dla zwiększenia produktywności, redukcji stresu i poprawy jakości życia zarówno zawodowego, jak i prywatnego. Skuteczne zarządzanie czasem pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów, unikanie prokrastynacji i skupienie się na priorytetowych zadaniach. Dzięki temu możemy zrównoważyć obowiązki zawodowe z potrzebami osobistymi.
Dzisiejszy wpis będzie o tym jak zachować balans między życiem zawodowym, a prywatnym. Na co zwrócić uwagę, żeby móc te dwie przenikające się sfery łatwo łączyć, bez uszczerbku dla żadnej z nich. Podzielę się z Tobą moimi doświadczeniami i napiszę o tym, co według mnie jest ważne, żeby właśnie work - life balance zagościł także u Ciebie.
Zarządzanie czasem przydaje się każdej z nas. My, jako kobiety, często mamy naprawdę dużo obowiązków na głowie. Niestety często jest tak, że przez nie umiejętne planowanie bierzemy na siebie po prostu za dużo, nie dzielimy się czy też nie delegujemy obowiązków i odpowiedzialności. Staramy się być za wszystko odpowiedzialne same. Dzięki planowaniu możemy wiele rzeczy w swoim życiu zmienić i poukładać. Szczególnie ważna jest nasza relacja między pracą, a życiem osobistym. W dzisiejszym świecie pełnym biegu, pędu i kolejnych osiągnięć, które musisz zdobywać, można często czuć się zagubioną. Świat wiele wymaga od nas, jednak czy daje nam to, czego chcemy?
Równowaga między pracą, a życiem prywatnym jest kluczowa dla utrzymania zdrowia psychicznego i fizycznego, a także dla osiągnięcia ogólnego zadowolenia z życia. Dążenie do tej równowagi pozwala uniknąć wypalenia zawodowego, które może prowadzić do chronicznego stresu i innych problemów zdrowotnych. Osoby, które skutecznie balansują między obowiązkami zawodowymi, a życiem osobistym, zazwyczaj cieszą się lepszymi relacjami z rodziną i przyjaciółmi, co dodatkowo wspiera ich dobrostan emocjonalny. Ponadto, odpowiednia równowaga sprzyja większej produktywności i kreatywności w pracy, ponieważ zrelaksowany i zadowolony pracownik jest bardziej skoncentrowany i efektywny. Korzyści te przekładają się również na życie osobiste, umożliwiając realizację pasji i zainteresowań, co zwiększa poczucie spełnienia. Dlatego warto dążyć do równowagi, aby prowadzić zdrowe, harmonijne i satysfakcjonujące życie.
Coś o tym wiem, bo przez ostatnich kilka lat o takiej równowadze mogłam tylko pomarzyć. Niestety styl życia jaki sobie zafundowałam zaprowadził mnie na skraj wypalenia zawodowego i nie najlepszej kondycji psychicznej. Dlatego teraz tak często mówię o tym, że odpoczynek, równowaga i selekcja zadań jest tak ważna dla naszego dobrego samopoczucia. Żaden zawodowy cel nie jest wart tego, aby rujnować swoje zdrowie czy bliskie relacje. Owszem, czasem trzeba coś poświęcić, żeby ten cel osiągnąć, ale nie swój dobrostan i najbliższe osoby. Często jest tak, że rozwijamy swoją karierę zawodową kosztem wszystkich innych dziedzin w życiu. Ale zastanów się czy tylko nazwa stanowiska, prestiż czy zarabiane pieniądze definiują Cię jako człowieka? Jest tyle innych obszarów i ról na polu których możesz się rozwijać i spełniać. Zastanów się czym jest dla Ciebie kariera zawodowa? Co znaczy dla Ciebie to, że jest ona udana? Dla jednych będzie to status, który dane stanowisko daje, ale dla innej osoby mogą to być stałe godziny pracy czy mniej odpowiedzialne stanowisko i więcej czasu wolnego i luzu. Praca dzięki której łączysz swoje życie prywatne - gdzie masz czas na swoje hobby, rozwój osobisty czy czas z najbliższymi jest naprawdę komfortem. Zastanowienie się i sprecyzowanie, co dla Ciebie znaczy satysfakcjonująca kariera jest kluczowe.
Wiadomo, że na różnych etapach życia mamy inne potrzeby czy priorytety. Więcej możemy “znieść”, gdy jesteśmy młodzi, nie mamy rodziny na utrzymaniu. Inne priorytety są wtedy, gdy w domu czeka małe dziecko. Dlatego zrozumienie własnych priorytetów i potrzeb jest kolejnym krokiem na drodze do pogodzenia dwóch przenikających się światów. W świetle całego naszego życia, mamy dużo czasu na realizację wielu naszych celów. Warto dobrze je poznać, odpowiednio je wyznaczając. Warto zastanowić się nad tymi krótkoterminowymi, ale też patrzeć szerzej, w długofalowej perspektywie. Ja nauczyłam się przede wszystkim właśnie tej długofalowej perspektywy - dzięki temu, że wiem jakie życie chce prowadzić, jak chce się czuć, co osiągnąć, łatwiej jest mi planować te krótkoterminowe cele, poszczególne kroki na drodze do mojego spełnienia. Dzięki temu, że staram się odpowiednio rozplanować moje cele, jestem w stanie eliminować sytuacje, kiedy mam za dużo na głowie i za dużo wymagam od siebie w krótkim czasie. Dodatkowo, ostatnio w większym stopniu, staram się planować czas na aktywności związane z moim rozwojem osobistym. Do niedawna było tak, że moja praca była moją największą pasją. HR, psychologia, zarządzanie organizacjami to było coś wokół czego kręcił się cały mój świat. Praca zawodowa, studia, kursy, czytane książki, projekt “Menadżerka Marzeń” nad rozwojem którego chciałam pracować. Wszystko było w tym samym obszarze tematycznym, co sprawiało, że w pracy byłam non - stop. Nie jest to zdrowe, dla mnie nie było. Teraz zadbałam o swój komfort - moja praca zawodowa i sposób w jaki zarabiam na życie obecnie w ogóle nie jest związany z tematyką HR ową, a moją pasję rozwijam po godzinach. Z przyjemnością czytam książki, piszę artykuły i tworzę materiały dla moich czytelników. Dało mi to duży spokój i komfort psychiczny. Staram się też planować więcej czasu na inne aktywności - ruch, ogród, spotkania. Nigdy wcześniej tak dobrze się nie czułam. Był czas, że moja praca zawodowa całkowicie zdominowała moje życie. Pozwoliłam jej na to i odczułam negatywne skutki takiego zachowania. Dlatego chcę napisać też o tym jak ważne jest zadbanie o swoją emocjonalna więź z pracą.
Ostatnio, w mediach społecznościowych. często pojawia się informacja, że gdy usłyszysz “u nas jest jak w rodzinie” to najlepiej z takiej firmy uciekać. Uważam, że każdy medal ma dwie strony i mówienie o tym może mieć również pozytywny wydźwięk. W takiej sytuacji zawsze przypominam sobie anegdotę, gdy na którejś z rozmów powiedziałam, że u nas jest rodzinna atmosfera, mając na myśli domową atmosferę, ponieważ w biurze chodziliśmy w kapciach, gdy komuś było zimno mógł przykryć się kocykiem czy jedliśmy wspólne śniadania. Mając na myśli coś pozytywnego, chyba jednak trochę skiepściłam prezentację firmy, bo nawet mając dobre intencje, trzeba przyznać, że większości osób to stwierdzenie nie kojarzy się pozytywnie. Nie ma się co dziwić. Do pracy chodzimy jednak po to, żeby zarabiać pieniądze. Za swój czas i umiejętności, za odpowiednią wiedzę i zadania, które wykonujemy otrzymujemy odpowiednie wynagrodzenie. Nawet jeżeli w danej firmie pracujemy od zawsze i budowaliśmy ją od zera, jesteśmy z nią mocno związani, a współpracownicy to nasi wieloletni przyjaciele to nie zmienia to faktu, że jednak organizacja, w której pracujemy do zatrudnienia nas podchodzi w kategoriach zysków i strat. W przypadku gorszych okresów gospodarczych, niepowodzeń czy braku pieniędzy niestety może nastąpić rozwiązanie stosunku pracy. W dzisiejszych czasach jednak zyski i wyniki finansowe są dla organizacji na pierwszym miejscu. Nie łączą was więzy krwi, magiczne wspomnienia wspólnych chwil, rodzinnych świąt. Jest to wymiana, transakcja. Uważam, że odpowiednie podejście do pracy też jest potrzebne, żeby ten balans osiągnąć. Owszem są zawody - jak lekarze, psychiatrzy czy służby kryzysowe, w których walka idzie o coś więcej niż zarobione pieniądze - o życie ludzkie. Jednak, jeżeli nie jesteś przedstawicielem któregoś z zawodów z misją ratowania zdrowia i życia innych, łatwo powinno przyjść Ci pogodzić się z myślą, że sprzedajesz swoje unikalne umiejętności swojemu szefowi, firmie. Wiedza, którą zdobywałeś przez lata edukacji czy pracy, unikalne umiejętności za które dana firma po prostu Ci płaci.
Dlatego w życiu zawodowym tak ważne jest wyznaczanie granic. Często jest tak, że nasi szefowie i współpracownicy chcą podzielić się z nami zadaniami, które niekoniecznie należą do naszego zakresu obowiązków. Do tego w naszym już napiętym grafiku brakuje czasu, a dodanie kolejnych zadań spowoduje konieczność pracy w nadgodzinach. W sytuacji, kiedy ktoś chce dołożyć Ci obowiązków bez zmiany stanowiska czy wynagrodzenia, musisz postawić odpowiednie granice i dbać o swoje interesy. Kolejnym częstym błędem jest zajmowanie się sprawami zawodowymi po godzinach pracy. Telefon służbowy oraz korespondencja mailowa, którymi zajmujemy się po naszych godzinach pracy często sprawia, że ciężko nam się odciąć i nawet jeśli nie fizycznie - ciałem - to nadal nasza głowa i myśli są w pracy. Zastanawiamy się, analizujemy... Przez to nie potrafimy efektywnie odpocząć.
A jednak efektywny odpoczynek jest podstawą prawidłowego funkcjonowania. Często nie doceniamy wartości przerw podczas pracy, ale nawet według Kodeksu pracy takie przerwy są nam potrzebne i warto oderwać się od pracy i chwilę odpocząć. Po pracy też warto zadbać o czas dla siebie. Relaks w ciągu dnia - czas na nudę czy drzemkę może być budujący i dać nam energię na drugą część dnia. Uważam, że kluczowe dla naszego zdrowia jest również zadbanie o odpowiednią ilość ruchu. Szczególnie, gdy na co dzień wykonujemy pracę biurową. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednią ilość ruchu to nasze ciało szybko da nam o tym znać. Dziś może wydawać Ci się, że wiele jesteś w stanie poświęcić, aby osiągnąć sukces. Za kilka lat, kiedy spostrzeżesz swoje odbicie w lustrze możesz nie być już tym samym człowiekiem. Często jest tak, że nie dostrzegamy zmiany, a gdy spadnie nam kondycja, stawy zaczną trzeszczeć, a wejście na drugie piętro będzie stanowić wyzwanie - wtedy się budzimy. Chyba nie chcesz w wieku 40 lat czuć się jak 80 - letnia babcia? Zadbaj o to zawczasu. Ruch i zdrowa, zbilansowana dieta z regularnymi posiłkami to podstawa mojego dnia, dzięki temu czuję się dobrze i mam energię.
To, co według mnie jest ważne w pogodzeniu życia prywatnego z pracą jest odpowiednie przygotowanie finansowe. Jeżeli mamy bardzo obciążającą pracę, gdzie panuje mobbing i dyskryminacja, ciągłe nadgodziny, zła organizacja pracy i chodzimy do niej jak na skazanie to, nie mając odpowiedniego zabezpieczenia finansowego, ciężko będzie nam się z nią rozstać. Zmiana pracy nie jest łatwą decyzją, jednak niestety często jest tak, że jest konieczną. Szukanie nowego zatrudnienia wiąże się z poświęceniem czasu na przygotowanie CV, przegląd ogłoszeń i aplikacje, przygotowanie do rozmów rekrutacyjnych oraz spotkania. Jeżeli mamy toksyczną pracę, przez którą nie jesteśmy w stanie szukać niczego nowego to czasem jedynym wyjściem jest złożenie wypowiedzenia i ruszenie na poszukiwania nie będąc już zatrudnionym. Nie zachęcam do tego kroku, jednak wiem, że często może on być uwalniający i konieczny. Duży komfort psychiczny daje wtedy odpowiednie zabezpieczenie finansowe, ponieważ wiemy, że jeżeli pozostaniemy bez pracy 3 - 6 miesięcy to jednak nadal mamy co jeść i za co zapłacić rachunki.
Coraz więcej mówi i pisze się o toksycznych miejscach pracy. Czasem jest tak, że jako pracownik chcesz zmienić miejsce, w którym pracujesz (dokonać pozytywnych zmian w miejscu pracy, zmienić je od wewnątrz). Czujesz taki wewnętrzny przymus i misję, żeby naprawić swoje miejsce pracy dla siebie i Twoich współpracowników. Chcesz walczyć z mobbingiem, dyskryminacją, złym traktowaniem, niesprawiedliwością. Przynosisz swoje problemy z pracy do domu, ciągle o nich myślisz i rozmawiasz. Stajesz się kłębkiem nerwów, bo nic nie idzie po Twojej myśli. Niestety prawda jest taka, że prędzej to właśnie to toksyczne miejsce pracy zmieni Ciebie niż Tobie uda się zmienić je. Ważne jest, żeby uświadomić sobie fakt, że często odejście z pracy i zmiana jest jedynym wyjściem z sytuacji. Nie można tego traktować jaki osobistą porażkę czy niepowodzenie, a raczej jako sukces i nową drogę, która roztacza się przed Tobą.
Kolejnym zagadnieniem, o którym mówi się coraz więcej jest balans. Nowe trendy idą w stronę dopasowania pracy i życia do siebie, jednak nie zawsze każdy trend jest dla nas. Ważne jest, wybierając pracę czy zawód, myśleć o swoich indywidualnych potrzebach. Czasem potrzebujemy więcej elastyczności, czasem możemy wziąć na siebie większą odpowiedzialność, czasem potrzebujemy pracy dorywczej, na część etatu, a czasem pełny etat jest dla nas optymalny. Mamy tyle form zatrudnienia, tyle wymiarów i rynek pracy pełen jest różnych możliwości, że na pewno każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Ważne jest, aby po prostu dobrać pracę do swoich potrzeb i oczekiwań, wtedy na pewno łatwiej będzie Ci łączyć życie i pracę.
Podsumowując, to co jest najważniejsze, aby zachować równowagę między pracą, a życiem prywatnym to zrozumienie własnych priorytetów i potrzeb. Pomocne w tym jest zadbanie o odpowiednią formę zatrudnienia i godziny pracy dopasowane do Twojego dnia. Przyjrzyj się swojemu stosunkowi do pracy - określ czy nie masz zbyt emocjonalnego podejścia do organizacji, w której pracujesz. Ważne jest wyznaczenie granic - nie sprawdzaj swojego telefonu i maila służbowego po godzinach pracy, daj sobie czas na odpoczynek. Czas wolny spędź tak jak lubisz, zadbaj o swój rozwój osobisty i hobby. Nie lekceważ sygnałów płynących z Twojego ciała - dbaj o swoje zdrowie i odpowiedni sen. Przygotuj się i miej odpowiednie zabezpieczenie finansowe, żebyś mogła zmienić toksyczne miejsce pracy na lepsze, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Jeżeli chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami
- koniecznie zostaw komentarz!
Jeżeli potrzebujesz więcej inspiracji
obserwuj mnie na Instagramie.
Już wkrótce mój pierwszy autorski
e -book "Twój super plan"!
Comentários