google-site-verification=67MXGFjCFF3qsii8zWXraFIje9zmPbQfpfqn893raGo
top of page
Zdjęcie autoraKatarzyna Meinhard

W Nowym Roku postaw na dokształcanie się!

Sprawdź jakie masz niskobudżetowe opcje.

Zbliża się Nowy Rok - z pewnością dla wielu z Was będzie to moment nowych planów, podsumowań. Jest to czas, kiedy wiele osób odnajduje w sobie dodatkowe pokłady energii i motywacji. Osobiście uważam, że każdy dzień jest dobry by zacząć i zawsze - obojętnie od momentu roku - warto robić plany i podsumowania. Zgadzam się jednak ze stwierdzeniem, że przełom roku jest momentem szczególnym, w którym wstępują w nas nowe siły. Warto wykorzystać ten czas i na fali motywacji zadbać o to, żeby następny rok był lepszy od poprzedniego. 

dokształcanie, kursy on - line, nauka

Bardzo ważnym elementem postanowień noworocznych są te związane z rozwojem - tym osobistym oraz tym związanym z pracą zawodową. Część z Was może będzie chciała postawić na poszerzenie swoich kwalifikacji - zapisanie się na studia czy ciekawe kursy. A co z tą częścią, która o tym marzy, a jednak ciężko będzie obecnie zabezpieczyć odpowiedni budżet na dokształcanie się? 


W dzisiejszym wpisie chcę podzielić się miejscami, w których możesz zdobywać wiedzę za darmo lub za niską kwotę. Podzielę się z Tobą jak szukać takich możliwości oraz na co zwracać uwagę. Zapraszam do lektury. 


Być może 2025 rok będzie dla Ciebie czasem przełomowym, w którym postawisz na siebie i zrealizujesz swoje długo odkładane cele! 


Dlaczego warto stawiać na dokształcanie się?

Zdobywanie nowej wiedzy ma wiele pozytywnych aspektów. Jeżeli do tej pory wachałaś się czy warto o to zadbać przeczytaj poniższe informacje, a na pewno zmienisz zdanie. 


  • Dostosowanie się do zmieniającego się rynku pracy

Na obecnym, zmieniajacym się rynku pracy w wielu branżach wymagane jest nieustanne aktualizowanie wiedzy i umiejętności z powodu postępu technologicznego i zmieniających się trendów. Rozwój zawodowy pozwala uniknąć stagnacji i zwiększa Twoją konkurencyjność na rynku pracy. Dbanie o swoje kompetencje pozwoli poczuć Ci się bezpieczniej na rynku pracy i przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności Twojej kandydatury wśród innych.  


  • Zwiększenie szans na awans lub zmianę kariery


Inwestowanie w rozwój pomaga zdobywać nowe kwalifikacje, które mogą prowadzić do awansu lub ułatwić przebranżowienie. Warto zadbać o to, ponieważ często jest to aspekt, który decyduje, że właśnie ty zostaniesz wybrana na tle innych kandydatów podczas procesu rekrutacji. Twoja chęć doskonalenia zawodowego pokazuje pracodawcom zaangażowanie, co jest często nagradzane w miejscu pracy. Warto dbać o to nawet w momencie, kiedy aktualnie nie planujesz zmieniać pracy, z myślą o swojej przyszłości. 


  • Rozwijanie kompetencji przyszłości


Umiejętności, takie jak krytyczne myślenie, rozwiązywanie problemów, kompetencje cyfrowe czy empatia, będą coraz bardziej cenione w przyszłości. Rozwój to szansa na wyprzedzenie innych i przygotowanie się na nowe wyzwania. Warto regularnie weryfikować czy Twoje kompetencje są aktualne i jak wypadają na rynku pracy. Zadbaj o to, żeby (nawet jeżeli obecnie czujesz się bezpiczenie w Twoim miejscu pracy) w razie konieczności zmiany pracy być konkurencyjną na rynku.


Często jest tak, że w obecnym miejscu pracy czujemy się bezpiecznie i dobrze nam w ramach obecnego miejsca zatrudnienia, nie planujemy w związku z tym zmian. Jednak pamiętaj, że Twój pracodawca ma podpisaną z Tobą umowę na określone usługi, realizujesz dla niego konkretny zakres obowiązków. Nie jest to cyrograf, w którym zapewnia, że będzie Cię wiecznie zatrudniał. W firmach zdarzają się zmiany, kryzysy, gorsze okresy, co często wiąże się z koniecznością redukcji zatrudnienia. Nawet jeżeli dobrze Ci w obecnym miejscu pracy kontroluj czy w razie konieczności zmiany pracy jesteś osobą, którą chętnie będą zatrudniać inne firmy, czy Twoje umiejętności są aktualne i poszukiwane na rynku pracy. Zadbaj o to i nie doprowadź do sytuacji, kiedy w przypadku nagłej utraty pracy kompletnie nie wiesz co robić - nie masz aktualnego CV, nie wiesz gdzie i jak szukać pracy, czujesz się kompletnie zagubiona.   


  • Lepsza jakość życia

Rozwój osobisty wpływa na samoocenę, zwiększa poczucie spełnienia i pomaga w budowaniu lepszych relacji z innymi. Rozwijanie umiejętności, takich jak zarządzanie stresem czy planowanie, przekłada się na efektywność w życiu codziennym. Pamiętaj, że rozwój to nie tylko obszar zawodowy. Jest też wiele ciekawej wiedzy, którą możesz zdobywać dla siebie. Dzięki temu poszerzysz swoje horyzonty, zwiększysz zakres tematów na które możesz porozmawiać ze swoimi znajomymi, wyrobisz sobie zdanie na interesujące tematy, a do tego będziesz ćwiczyć swój mózg! Pamiętaj, że rozwój to nie tylko książki branżowe, kursy i szkolenia związane z Twoim obszarem zawodowym. Czasem warto poczytać książkę przygodową, obejrzeć przyrodniczy film dokumentalny czy zadbać o swój rozwój duchowy. Zastanów się co mogłabyś zrobić dla siebie, a co być może od dłuższego czasu odkładasz? Może planowałaś nauczyć się dodatkowego języka lub zawsze fascynowało Cię życie w kosmosie? Dziś jest dobry dzień, żeby zrobić coś dla siebie. Da Ci to na pewno dużo satysfakcji i radości, jednocześnie zmniejszy frustrację, jeżeli taką obecnie odczuwasz.  Nigdy nie rezygnuj z poszerzania swojej wiedzy. Jeżeli nie lubisz kursów czy szkoleń wybierz czytanie książek - nie musisz ich koniecznie kupować, w miejskich bibliotekach jest duży wybór ciekawej literatury i naprawdę możesz za darmo zdobywać ciekawą wiedzę. Nigdy nie rezygnuj z nauki, nawet jeżeli myślisz, że Cię na nią nie stać. Rezygnując z poszerzania swoich horyzontów i wiedzy tak naprawdę rezygnujesz z siebie, z lepszej przyszłości. Umiejętoności, doświadczenie, Twoja wiedza oraz osobiste zdolności są tym, co w dużej mierze decyduje o Twoich zarobkach, co odbija się na większości spraw w Twoim życiu. Mówi się, że pieniądze to nie wszystko, ale prawda jest taka, że bez pieniędzy ciężko jest cieszyć się życiem, kiedy zastanawiasz się czy kupując nową zimową kurtkę starczy Ci na jedzenie. Jeżeli nie jesteś zadowolona ze swoich zarobków zadbaj o dokształcanie się, dzięki czemu możesz starać się o lepszą pracę. Pracodawcy naprawdę często patrzą na to, czy ich przyszła pracowniczka chce się rozwijać i czy jest zainteresowana poszerzaniem swoje wiedzy. W dzisiejszym świecie nie jest już tak, że wiążesz się na cały czas pracy zawodowej z jednym pracodawcą, a jeżeli takie sytuacje się zdarzają to raczej wyjątki potwierdzające regułę. 

szkolenia, kursy, dokształcanie się

Rodzaje dostępnych kursów i szkoleń.

Dzisiejszy świat otwiera wiele możliwości - również możliwości dokształcania się, zdobywania nowej wiedzy bez wychodzenia z domu, mając tylko dostęp do Internetu. Poniżej znajdziesz kilka informacji z czego możesz skorzystać szukając opcji dla siebie:

  • Darmowe platformy e-learningowe oraz szkolenia  – np. Coursera, Khan Academy, Google Career

  • Polskie platformy edukacyjne –  jak platformy uniwersyteckie ( od kilku lat biorę udział w kursach Uniwersytetu Otwartego organizowanego przez Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, mają fajną ofertę kursów, które prowadzone są przez wykładowców akademickich, a oferowane są w korzystnej cenie), kursy na stronach fundacji czy organizacji rządowych (ja ostatnio odkryłam  Strefę wiedzy PFR oraz Akademię PARP),

  • Tanie subskrypcje – ja bardzo lubię korzystać z Udemy (często mają promocje na kursy) lub z LinkedIn Learning, często również na Grouponie można znaleźć oferty na kursy w promocyjnej cenie. Osobiście mogę polecić szkolenia realizowane przez Centrum Szkoleniowo - Edukacyjne P&M MANAGEMENT GROUP

  • Kursy w mediach społecznościowych – profile na YouTube, Instagramie czy TikToku oferują wiedzę w formie darmowych filmików. Warto również zerknąć na wykłady TED. 

  • Możliwość dofinansowania z UE - osobiście nie korzystałam z tej formy, jednak widziałam wiele ciekawych ofert szkoleń, które takie dofinansowanie posiadają - sprawdź czy możesz z takiej formy skorzystać.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze


Przeczytaj kilka moich wskazówek na co zwrócić uwagę podczas szukania ofert szkoleń / kursów oraz przy ich wyborze:

  • Zakres tematyczny kursu  

Wybierając szkolenie koniecznie zwróć uwagę na agendę szkolenia oraz zakres tematyczny jaki obejmuje. Przeczytaj czy to, co znajduje się w planie kursu przyda Ci się i czy w pełni wykorzystuje interesującą Cię tematykę. Jeżeli wachasz się przy kilku ofertach porównaj je między sobą.

  • Ilość godzin do zrealizowania

Oprócz zakresu tematycznego warto zwrócić uwagę na czas trwania kursu - czy obejmuje on 1 - 2 godziny czy ma dłuższy zakres godzinowy do zrealizowania ( 30 - 40 godzin). Jest to istotna informacja, bo czas trwania pokazuje nam jak bardzo dany temat zostanie wyczerpany. 

  • Forma szkolenia

Szkolenia odbywają się w różnej formie. Możesz mieć do czynienia ze szkoleniami w formie on - line - takimi, które są nagrane i otrzymujesz dostęp do nagrań i dedykowanej platformy szkoleniowej. Wtedy przerabiasz materiały w wygodny dla Ciebie sposób w wybranym przez Ciebie czasie po zalogowaniu się na platformę. Inną formą są szkolenia on - line na żywo, gdzie prowadzący wchodzi bezpośrednio w interakcje z kursantami. Czas takich spotkań jest ściśle określony i wtedy musisz zalogować się i być obecną. W sytuacji udziału w tego typu szkoleniach sprawdzaj czy spotkania są nagrywane i czy masz później dostęp do nagrań (w razie nieobecności na spotkaniu będziesz łatwo mogła uzupełnić wiedzę). Są również szkolenia, gdzie nie masz udostępnianych nagrań natomiast otrzymujesz materiały w formie tekstowej do własnego przerobienia, następnie w ramach zaliczenia wykonujesz zadania. Formy szkoleń on - line obecnie są bardzo różne, doczytaj zawsze z jaka forma w danym kursie jest Ci oferowana, żeby mieć pewność czy pasuje do Twoich oczekiwań i potrzeb, czy odpowiada Twojemu stylu nauki. Zwróć uwagę również w jakim języku jest przygotowane szkolenie - na polskim rynku jest coraz więcej szkoleń dostępnych w języku angielskim.

  • Czas dostępu do wiedzy

Koniecznie sprawdź również jak długo masz dostęp do informacji ze szkolenia - czy konieczne jest zrealizowanie kursu w określonym terminie czy może dostęp do materiałów jest dożywotni. Jest to istotne, żebyś mogła odpowiednio zaplanować czas na naukę. Jeżeli po wygaśnięciu czasu szkolenia stracisz dostęp do materiałów warto wcześniej pobrać je oraz zabezpieczyć, aby mieć do nich dostęp na przyszłość. Staraj się również robić notatki, żeby z danego kursu wyciągnąć jak najwięcej dla siebie.

  • Certyfikat oraz sposób zaliczenia danego kursu

Sprawdź również czy ukończenie szkolenia wiąże się z wydaniem certyfikatu potwierdzającego udział oraz na jakich warunkach można uzyskać taki certyfikat. Zdarza się, że trenerzy udostępniają szkolenie za darmo, natomiast certyfikat jest dodatkowo płatny. Nieraz certyfikat generowany jest w formie on - line do samodzielnego wydruku, a czasem za dodatkową opłatą potwierdzenie jest wysyłane pocztą. 

  • Opinie

Przed zakupem kursu staraj się zweryfikować opinie innych uczestników. Poczytaj co osoby, które biorą udział o nim sądzą. Zawsze jest to jakaś wskazówka przed zakupem. 

Pamiętaj zawsze wybierając ofertę szkolenia warto szukać najlepszej dla Ciebie propozycji. Jeżeli obecnie nie stać Cię na drogie studia czy kursy warto rozważyć darmowe lub niskopłatne dokształcanie. 


Jak skutecznie korzystać z takich kursów?


Przede wszystkim ważne jest Twoje podejście do nauki. Traktuj kurs on - line poważnie. Problemem może być nauka bez nauczyciela, gdzie samodzielnie odpowiadasz się za własne postępy. Gdzie, bez wyznaczonego harmomogramu trzeba samodzielnie znaleźć czas na naukę. Stawiaj na regularność - zaplanuj dni i konkretne godziny, które przeznaczysz na realizację szkolenia. Staraj się maksymalnie skupić - zadbaj o cichą przestrzeń, wyłącz rozpraszacze, notuj ważne informacje oraz zaplanuj regularne powtórki. Staraj się również wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce.

Podsumowanie 

Rozwój to inwestycja, która przynosi korzyści na wielu płaszczyznach – od zawodowej po codzienne życie i sferę osobistą. Dzięki darmowym i niskobudżetowym kursom możesz zdobywać wiedzę w sposób dostosowany do Twoich możliwości. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na szkolenia online, lekturę książek z biblioteki, czy darmowe materiały w Internecie, pamiętaj, że każdy krok w stronę nauki to krok w stronę lepszej przyszłości.


Nie czekaj – zacznij już dziś! Poszukiwanie wiedzy to przygoda, która otwiera nowe drzwi i pomaga odnaleźć siebie na nowo. Zainwestuj w swoje umiejętności i wybierz coś dla siebie już dziś!

planowanie, rozwój osobisty, rozwój zawodowy

Zapraszam Cię na moją stronę i bloga.


Comments


bottom of page