google-site-verification=67MXGFjCFF3qsii8zWXraFIje9zmPbQfpfqn893raGo
top of page
Zdjęcie autoraKatarzyna Meinhard

Przedwiosenne lektury

Zaktualizowano: 4 cze


Pierwsze ładne wiosenne dni spowodowały niechęć do siedzenia przed ekranem i pracy. Ostatnie załamanie pogody sprzyja jednak aktywnością w domu i zanim w pełni ogarnie mnie wiosenna atmosfera na pewno chciałabym podzielić się z Tobą lekturami, które mam za sobą lub jestem w trakcie czytania. Bo tak - muszę to przyznać - ostatnio głównie zajmuje się czytaniem... Oglądaniem serialowi również, ale jednak czytaniem w zdecydowanej przewadze. Jeżeli szukasz inspiracji na ciekawą lekturę być może wybierzesz coś dla siebie. Jest tu mieszanka różnych tematów - HR - owych, biznesowych oraz związanych z psychologią. Zaczynamy!


W tamtym roku, w czasie studiów podyplomowych zrobiłam test kompetencji HR BP i wyszło niestety, że moja wiedza zawodowa nie jest na poziomie, z którego jestem dumna. Dlatego od tego czasu zrobiłam wiele, aby ta wiedzę powiększyć. Jedna z książek, która muszę polecić jest Zarządzanie Zasobami Ludzkimi - Michaela Armstronga oraz Stephena Taylora.

Uważam, że jest to swojego rodzaju Vademecum, nawet śmiem twierdzić taka HR - owa Biblia. Ogrom wiedzy w jednej książce oraz ciekawych casów, pigułek i podsumowań. Na prawdę robi wrażenie. Zakochałam się w niej! Cudowne uczucie znaleźć pozycję, która była tak niezbędna. Na pewno jest to książka dla wytrwałych, bo liczy niemal 930 stron, jednak na pewno warto ten czas na czytanie poświęcić. Mogłam powtórzyć materiał że studiów, jednocześnie zdobyć nową wiedzę. Polecam każdej osobie pracującej w HR, a szczególnie osobom, które swoją przygodę dopiero rozpoczynają. Na pewno pozwoli Wam to wiele rzeczy usystematyzować, poukładać i przemyśleć. Książka jest podręcznikiem akademickim i na pewno wiedza, która jest w niej zawarta nie raz się przyda. Na pewno jest to lektura, którą warto mieć w domu! Uważam, że jeszcze nie raz, podczas swojej kariery zawodowej do niej wrócę.


Kolejne dwie pozycję to książki to pozycje, o których ostatnio było głośno w świecie HR - owym. Wiele osób polecało jej na LinkedIn, więc nie mogłam się nie skusić.


Super Source Me - książka Kasi Tang i Katarzyny Latus. Głównie związana z sourcingiem, nazywana podręcz-nikiem rekrutera. Na pewno nazwałbym ja książką z ćwiczeniami, ponieważ zawiera dużo praktycznych wskazówek, ćwiczeń i pozwala poukładać swoją wiedzę związaną z reaserchem. Z pewnością jest to pozycja, która wiele da początkującym osobom, jednak dla rekruterów, którzy mają już styczność z sourcingiem uważam- nie wnosi nic nowego. Cena jest dość wysoka, ale na pewno widać ogrom włożonej pracy w powstanie tej pozycji. Dla osób rozpoczynających przygodę z rekrutacją pozycja, według mnie, obowiązkowa.



Druga to Bądź Agile - zwinnie o HR i Employer Brandingu - Ola Żółkiewicz, Marcin Olszewski, Mateusz Czarnecki. Na pewno jest to lektura wciągająca, w trakcie której obecnie jestem. Dodatkowo miło mi się ją czyta, ponieważ był to prezent od osoby odchodzącej z mojego zespołu. Prezent niespodzianka, w podziękowaniu za współpracę - na pewno wzruszający i bardzo sympatyczny. Książka, która uświadomiła mi, że właśnie w takich dynamicznych środowiskach pracy najlepiej się odnajduję, że ciągłe doskonalenie to moje drugie imię, a Agile nie tylko łączy się z obszarem IT a może być przekładany na inne działy organizacji. Z czystym sumieniem mogę już polecić, chociaż jestem w połowie lektury. Myślę, że wiele wniesie do Waszego podejścia do pracy, organizacji oraz procesów HR - owych.


Kolejne dwie książki są to pozycję związane z kursem, którego słuchaczką obecnie jestem. Jest to kurs otwarty Psychologia Człowieka na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nauka zdalna daje nam tyle możliwości - mi udało się czerpać z tego całymi garściami! Lekturą, którą mogę polecić po kursie jest Ukryty Wymiar - Edwarda Halla. Na pewno książka, która otwiera oczy, wiele rzeczy uświadamia. Dla osób, które lubią zmieniać perspektywę, patrzeć z różnych punktów widzenia i nie zamykają się na inne punkty widzenia. Dużo ciekawej wiedzy jak na przykład powiązań architektury i psychologii czy kultury z codziennym zachowaniem ludzi. Czyta się przyjemnie, chociaż z racji roku wydania do pewnych informacji trzeba podejść z dystansem. Niemniej jednak polecam!


Kolejna książka, którą mogę polecić to również lektura związana z moim kursem psychologii, na pewno w dużej mierze podstawy i historia psychologii, jednakże niemniej rzeczy o których warto wiedzieć, kiedy interesuje się tematem. Nie jest to z pewnością pozycja dla osób po studiach psychologicznych, jednak zdecydowanie dla kogoś chcącego zgłębić podstawy. Przyjemna forma graficzna, bez zbędnych dygresji, sama pigułka wiedzy - te trzy rzeczy sprawiają, że lektura jest miła i łatwo przyswaja się wiedzę.

Na koniec coś bardziej dla rozrywki, jednak dalej w tematyce biznesowej. Lubię inspirować się ciekawymi historiami i przykładami udanych biznesów. Na pewno jedną z takich inspirujących historii jest historia Amazona i Jeffa Bezosa. Wszechobecny Amazon autorstwa Brada Stone'a jest to książka, którą czyta się lekko i też z pewnym niedowierzaniem - przynajmniej moje odczucia takie były. Sukces opłacony wielogodzinną pracą często ponad siły, wychodzenie poza schematy, nieszablonowe myślenie, miliony wydane na rozwój. Efektywność ponad wszystko. Cele biznesowe ponad czas prywatny. Wielka historia, na pewno inspirująca, kultywująca ciężką pracę, czasem nawet pracę ponad siły - coś czemu akurat nie kibicuje, jednak nie można odebrać firmie sukcesu na który ciężko zapracowała - sukces pracowników, jak i szefa - wizjonera. Globalne imperium jak brzmi podtytuł mówi wszystko o Amazonie. Firma wokół której narosło wiele mitów, której losy przeplotły się z niejedną historią, historie pracowników, produktów, usług. Wizja przyszłości. Inspirujące!



Jeżeli do tej pory miałaś jeszcze wymówkę, żeby nie czytać - po dzisiejszym wpisie nie możesz powiedzieć, że brak Ci inspiracji i nie wiesz za jakie lektury się wziąć. Jeżeli jednak w tym wpisie nie znalazłaś niczego dla siebie - koniecznie zajrzyj do innych wpisów z mojego Kącika czytelniczego.







コメント


bottom of page