Dziś przygotowałam dla Ciebie kolejny wpis z serii metod przydatnych podczas planowania. Poprzedni wpis z serii przybliżał metodę zwaną mapą myśli. Czekają nas jeszcze artykuły dotyczące analizy SWOT oraz matrycy Eisenhowera. Dzisiejszy wpis omawia zastosowanie osi czasu. W artykule pokażę Ci w jaki sposób zastosować to narzędzie i kiedy najlepiej się sprawdza oraz pokażę Ci jak najlepiej pracować przy zastosowaniu tej metody. Zapraszam do lektury!
Oś czasu jest narzędziem, które możesz wykorzystać przy planowaniu swoich celów i odpowiednim rozłożeniu ich w czasie. Nie jest skomplikowanym narzędziem i każdy mniej więcej wie, co kryje się pod tą nazwą. Nakładasz na oś czasu swoje plany - możesz rozplanować najbliższy rok, 3 lata lub 5. Dzięki temu będziesz w stanie ocenić swoje zamiary i sprawdzić czy nie zaplanowałaś za dużo w jednym czasie oraz łatwo ocenić, co jest Ci potrzebne do zrealizowania Twoich celów. Jeżeli planujesz najbliższy rok możesz podzielić go na poszczególne miesiące, kwartały lub półrocza.
Tworząc oś czasu zastanów się w jakim miejscu chciałabyś być na przykład za 3 lata:
co chcesz robić
jaką być osobą
jak chciałabyś, aby wyglądała Twoja sytuacja rodzinna i zawodowa
co chcesz osiągnąć.
Dzięki temu będziesz mogła zastanowić się w jaki sposób osiągnąć Twoje cele i rozplanować je w czasie - jak zaplanować swoją drogę. Musisz pamiętać, że życie to przede wszystkim droga, a nie kolejne stacje do odznaczenia. Na przykład: jeżeli nie jestem zadowolona ze swojej pracy i planuję przebranżowienie się to, co muszę zrobić, aby mi się to udało?
Iść na studia / skończyć kurs
znaleźć praktyki lub staż w interesującym mnie obszarze
albo gorzej płatną pracę, w której nie wymagają doświadczenia, a która pozwoli mi na zdobycie pierwszych doświadczeń w branży.
Musisz się do tego przygotować - mentalnie i finansowo. Oś czasu pomaga planować rozwój - jest niezastąpionym narzędziem w przypadku rozwoju zawodowego. Często na rozmowach rekrutacyjnych pada pytanie o to, gdzie widzisz się za 5 lat. Czy ty wiesz, co chciałabyś robić za 3 – 5 lat? Co chcesz osiągnąć w dłuższej perspektywie? Jakie są Twoje zamierzenia? Co robisz w kierunku osiągnięcia ich? Czy chcesz zawsze żyć tak jak żyjesz dziś? Robić to, co robisz dzisiaj? Czy chcesz się rozwijać i zdobywać nowe szczyty? Osiągać wyniki? Pracować z satysfakcją? Odpowiedz sobie na te pytania i stwórz swoją oś czasu.
Do stworzenia osi czasu - podobnie jak w przypadku mapy myśli - możesz wykorzystać duży arkusz papieru oraz kolorowe flamastry lub kredki.
Przykładowa oś czasu - z rozplanowaniem zamierzeń na każdy kwartał roku:
* opracowanie własne
Nakładanie swoich celów na oś czasu zależy od tego, w jaki sposób określiłaś swoje zamierzenia i jak planujesz swoje życie. Zastanów się jak często będziesz robić podsumowania – czy co kwartał czy pół roku. Dzięki osi czasu będziesz mogła skontrolować czy mieścisz się w zaplanowanym harmonogramie. Oś czasu możesz wykorzystać jako podsumowanie Twojej mapy myśli - pisałam o niej w poprzednim wpisie do zapoznania z którym zachęcam - jeżeli nie miałaś jeszcze okazji. Kiedy już masz określone cele i priorytety swoich działań możesz nanieść je na oś, żeby ocenić realność swoich planów - czy w danym okresie czasu nie założyłaś za dużo. Niestety często bierzemy na swoje barki za dużo - jestem tego najlepszym przykładem i cały czas pracuję nad tym, żeby moje plany nie pokrywały się. Pracuję nad tym, żeby mierzyć siły na zamiary i brać pod uwagę również wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na realizację moich celów. Oś czasu jest właśnie dla osób takich jak ja - które mają problem z oceną swoich zamierzeń. Dużo by chciały, ale często przeceniają swoje możliwości. Pracuję nad tym od dłuższego czasu i widzę ogromne postępy. Nadal jednak zdarzają mi się dni w których uważam, że za mało robię, za bardzo zwolniłam tempo. Wtedy na spokojnie zastanawiam się czy rzeczywiście mam rację oceniając siebie tak krytycznie. Nauczyłam się, że odpoczynek nie jest czymś co zaplanujesz, kiedy będziesz mieć na to czas, ale rzeczą, która Ci się należy i której nie można odkładać na później. Niestety długotrwały stres, brak snu i ciągła pogoń negatywnie odbija się na naszym zdrowi - zarówno psychicznym jak i fizycznym. Dlatego w większości swoich wpisów gorąco namawiam Cię do zachowania balansu i równowagi w swoim życiu.
Znalezienia czasu na relaks, odpoczynek i hobby. Nie samą pracą człowiek żyje, a rozwój osobisty jest tak samo ważny jak rozwój zawodowy. Przede wszystkim jednak najważniejsze jest Twoje zdrowie – bo bez tego nie jest w stanie się nic wydarzyć. Dbaj o siebie codziennie – o swoje samopoczucie, sen, dietę, czas spędzony w gronie przyjaciół czy na realizacji pasji. Oś czasu pozwala na takie trzeźwe spojrzenie na Twoje życie i wzięcie pod uwagę wszystkich zmiennych i nakładających się na siebie wydarzeń. Okey - ciężko jest przewidzieć to, co będzie dziać się za 5 lat. Często zdarzają się różne sytuacje losowe, na które nie mamy wpływu, a które mocno destabilizują nasze plany. W takich sytuacjach trzeba pamiętać o elastyczności i modyfikacji planów. Nauczyłam się, że w planowaniu celów właśnie elastyczność jest najważniejsza. Ona pozwala - pomimo przeciwności losu - nie porzucać swoich zamierzeń, kiedy nie idą po naszej myśli i coś staje nam na przeszkodzie. Dzięki elastyczności realizujemy nadal swój cel - być może z przerwami, być może nie w takim tempie jakie zakładaliśmy na początku, ale jednak realizujemy. Każdego dnia jesteśmy coraz bliżej. Ja swoje działania planuję maksymalnie rok do przodu, jednak z tyłu głowy wiem do jakiego punktu docelowego zmierzam i gdzie chciałabym znaleźć się za te przykładowe 5 lat. Na bieżąco kontroluję swoje plany, robię podsumowania i nanoszę zmiany, jeżeli moje cele tego wymagają. Najważniejsze jest ciągłe zmierzanie do celu, konsekwencja i upór w działaniu. Nie osiągniesz swoich celów od razu, pamiętaj o metodzie małych kroczków. Skup się raczej na ciągłym rozwoju – na ukierunkowaniu się na dokształcanie i ciągłe dowiadywanie się nowych rzeczy. Pamiętaj, że człowiek uczy się całe życie. Nie osiadaj na laurach i ciągle poszerzaj swoją horyzonty i wiedzę. Czytaj książki, oglądaj filmy, rozmawiaj z ciekawymi ludźmi, bierz udział w kursach/ szkoleniach. Aktualnie jest wiele kursów online, które przekazują wartościową wiedzę za niewielkie pieniądze. Każdy ma inne podejście do tego typu edukacji – ja jednak uważam, że trzeba korzystać z dobrodziejstw, które przynosi nam Internet i rozwój technologii. Jeżeli chcemy nauczyć się nowych rzeczy czy poszerzyć horyzonty, Internet jest aktualnie bardzo dobrym źródłem i miejscem do nauki. Mamy dużo większe możliwości rozwoju niż nasi rodzice czy dziadkowie. Korzystajmy z tego mądrze, ponieważ przez to mamy również dużo większą presję, która narzuca nam określony styl życia. Musimy znaleźć w tym wszystkim balans, zdrowy rozsądek i umiar. Oś czasu jest taką kotwicą, która cumuje nas w naszych zamierzeniach i nie pozwala nam na brak realizmu w osądzie. Dlatego zachęcam Cię do pracy z tym narzędziem.
Comentários