google-site-verification=67MXGFjCFF3qsii8zWXraFIje9zmPbQfpfqn893raGo
top of page

Niezbędnik Menadżerki

Zaktualizowano: 4 cze 2024

W dzisiejszym wpisie Kącika czytelniczego mam dla Ciebie literaturę związana z pracą Menadżera. W poprzednich wpisach - Jednominutowy Menedżer oraz Co warto przeczytać - polecałam już książki dla osób, które zarządzają zespołami, jednak mam kolejne pozycje, które według mnie są must have dla osób już pełniących lub dopiero przygotowujących się do roli lidera. Na swoim blogu zachęcam do rozwoju zawodowego i właśnie czytanie branżowej literatury uważam za fajną, przyjemną możliwość poszerzenia swojej wiedzy. Oczywiście studia, kursy czy dyskusje z ekspertami również są niesamowicie ważne, ale jednak książki i wiedza w nich zawarta dają nam solidną podstawę i ogromną porcję wiedzy, z której możemy korzystać w dogodnym dla nas momencie. Na pewno lektura rozwija i uczy, a książki które polecam na moim blogu są sprawdzone osobiście przeze mnie dzięki temu mogę je rekomendować. Pozycje wymienione w tym wpisie na pewno przybliżą Cię do realizacji Twoich celów zawodowych na drodze Lidera czy Menadżera.


Tematyką związaną z negocjacjami interesuję się od dłuższego czasu. Uważam, że jest to umiejętność, która w biznesie bardzo się przydaje. Warto zdawać sobie sprawę z tego jak umiejętnie negocjować, oraz ćwiczyć w praktyce swoje zdolności. Książką, którą chciałabym polecić jest pozycja autorstwa

Grzegorza Załuskiego i nosi tytuł “Negocjacyjne ZOO – strategie i techniki negocjacyjne w pigułce”. W jednym z wspomnianych wcześniej wpisów (odnośnik znajdziesz we wstępie) polecałam już książkę o negocjacjach – jest to kolejna pozycja, która pogłębia moją wiedzę z obszaru negocjacji. Książka opracowana w fajnej przystępnej formie. Jest to przyjemna odskocznia od codziennych lektur. Przyjazna forma, a dodatkowo karty ze ściągawką z najważniejszych informacji z książki. Karty można wykorzystać do tradycyjnej gry w karty, co dodatkowo przemawia za tym, żeby zabrać książkę na wakacje czy ferie. Dla mnie również była to lektura, którą zabrałam ze sobą nad jezioro. Jednak fani czytania w razie wyjazdów muszą zaopatrzyć się w jeszcze jedną pozycję, ponieważ akurat tę czyta się bardzo szybko i przyjemnie, co znaczy, że nie jest to lektura na cały wyjazd.

Umiejętności negocjacyjne na liderskich stanowiskach przydają się niezmiennie podczas rozmów z pracownikami, szefostwem czy klientami. Warto zdawać sobie sprawę z technik jakie możemy wykorzystać i trenować je w praktyce podczas codziennych wyzwań zawodowych.


Kolejną pozycją, którą zamierzam wyróżnić jest “MBA w dziesięć dni – praktyczny kurs menedżerski” autorstwa Stevena Silbigera. Nie jest to lektura, którą przeczytałam w 10 dni – jak można by było sądzić po tytule, ponieważ książka liczy 480 stron. Jednak ten dłuższy czas przeznaczony na czytanie na pewno nie będzie czasem straconym, ponieważ znajduję się tam wiele przydatnej wiedzy. Książka podzielona jest na 10 tematycznych działów i jest to kolejno:

  • marketing,

  • etyka,

  • rachunkowość,

  • nauka o organizacji,

  • analiza ilościowa,

  • finanse,

  • zarządzanie operacyjne,

  • ekonomia,

  • strategia

  • oraz mini kursy MBA.

Wiele merytorycznej wiedzy, którą można przyswoić w zaciszu własnego domu za niewielką cenę - ok 60 złotych. Jak na ogrom informacji i praktycznych wskazówek w niej zawartych na pewno jest to koszt, który warto ponieść, a inwestycja na pewno się zwróci. Na pewno książka warta uwagi i przeczytania.


Ostatnią pozycją jaką chcę Ci zaprezentować jest moja aktualna lektura - “Harvard Bisiness Review - Podręcznik Menedżera. 17 najważniejszych umiejętności lidera”. Jestem jeszcze w trakcie czytania, ale już z czystym sercem mogę polecić tę lekturę, ponieważ apeluje o zachowanie work – life balance - przyjrzenie się swoim relacjom prywatnym, sytuacji osobistej i zdrowiu. Jest to trend, który na szczęście coraz częściej pojawia się w świecie biznesu. Mam nadzieję, że zmieni to podejście co niektórych szefów do pracy swojej i swoich pracowników. Jeżeli masz z tym problem myślę, że lektura sporo zmieni w Twoim podejściu do zarządzania. Dla mnie nie jest to książka do przeczytania i odhaczenia. Na pewno wymaga od czytelnika większego zaangażowania, zastanowienia się nad swoim zachowaniem i praktykami oraz zmianami jakie chciałoby się wprowadzić do swojej codziennej pracy.


Przyjemnej lektury!



Comentarios


bottom of page