google-site-verification=67MXGFjCFF3qsii8zWXraFIje9zmPbQfpfqn893raGo
top of page

Metody przydatne podczas planowania: Tablica Kanban

W dzisiejszym wpisie wprowadzę Cię w kolejną metodę, która dobrze sprawdza się podczas planowania. Jest to moja ulubiona metoda i stosuję ją od wielu lat. Moja pierwsza styczność z tablicą kanbanową to czas studiów logistycznych. Jednak potem na wiele lat zapomniałam o tym przydatnym systemie. Wrócił on do mnie ona za czasów pracy w rekrutacjach IT, gdzie zaczęłam interesować się różnymi sposobami organizacji pracy. Jest ze mną już od 4 lat! Nie wyobrażam sobie organizacji swojej pracy bez tego narzędzia. Tablica Kanbanowa idealne sprawdza się w mojej pracy zawodowej, ale lubię korzystać z niej również w swoim życiu prywatnym. 

Opis metody: Metoda Kanbanowa to w najprostrzej wersji podział tabeli na 3 kolumny:

  • do zrobienia, 

  • w trakcie, 

  • zrobione. 

Uważam, że najwygodniej korzysta się z tego narzędzia w formie wirtualnej. Polecam Miro lub Trello. Dzięki temu wygodnie można przeciągać zadania między kolumnami. Jeżeli jesteś zwolenniczką form tradycyjnych wypróbuj tablicę suchościeralną lub korkową, możesz użyć karteczek post it. 


Opis poszczególnych kolumn:

Do zrobienia: wypisujesz tu zadania, które są do zrobienia. Dzięki temu masz jasny podgląd na wszystkie zadania, które musisz wykonać. Możesz pogrupować je według kolejności i priorytetów. 


W trakcie: tu umieszczasz wszystkie zadania, które są w trakcie realizacji. Wypisujesz wszystkie zadania, którymi obecnie się zajmujesz. Dzięki zebraniu ich w jednym miejscu widzisz ile zadań masz w toku, możesz kontrolować swoje obciążenie tematami.  Możesz też pośród tych zaczętych zadań wybierać te, które są priorytetowe. Wirtualnie, przy użyciu odpowienich narzędzi można również, w ramach konkretnego zadania, śledzić poszczególne kroki oraz sprawdzać status realizacji zadania. Dzięki monitorowaniu zadań, którymi aktualnie się zamujesz możesz uniknąć przeciążenia zadaniami, gdy ktoś proponuje Ci dodatkowe zajęcia. 


Zrobione: do tej kolumny przeciągasz zakończone zadania. Masz podgląd do tego ile udało Ci się zrobić, ile spraw z powodzeniem zamknęłaś. Na pewno zwiększa to poczucie skuteczności, daje satysfakcję z realizacji zadań. Podsumowanie zakończonych zadań może przydać się w przypadku podsumowań czy raportowania. 

Podsumowanie

Myślę, że warto, żebyś sprawdziła jak u Ciebie zadziała korzystanie z tego popularnego narzędzia do zarządzania zadaniami i organizacji czasu. Dzięki temu z łatwością zwizualizujesz swoje zadania. Dzięki temu systemowi masz łatwy podgląd do zadań do wykonania czy tych w trakcie realizacji. Możesz monitorować swoje postępy i identyfikować priorytety. Jest to niezwykle proste narzędzie organizacji pracy - system Kanban jest niezwykle intuicyjny i prosty, a na pewno ułatwia organizację codziennych zadań. Dzięki tablicy Kanbanowej masz podgląd do zadań, którymi obecnie się zajmujesz, jakie masz obciążenie - łatwiej Ci ustalić priorytety, wyznaczyć zadania, które wymagają zakończenia w pierwszej kolejności. Kolumna w trakcie uchroni Cię również przed nadmiarem zadań - widząc swoje aktualne obciażenie będziesz z rozwagą podejmować się kolejnych zadań. Dzięki temu możesz zminimalizować stres i przeładowanie zadaniami. Tablica Kanban sprawdzi się w przypadku realizacji zadań długoterminowych, poprzez odpowiednie rozplanowanie większych projektów na mniejsze, łatwiejsze do zrealizowania kroki. 


Jeżeli zainteresowała Cię ta metoda koniecznie ja przetestuj.

Zostaw koniecznie komentarz i podziel się swoją opinią. 


Comments


bottom of page