google-site-verification=67MXGFjCFF3qsii8zWXraFIje9zmPbQfpfqn893raGo
top of page
Zdjęcie autoraKatarzyna Meinhard

Metody przydatne podczas planowania: Mapa myśli

Zaktualizowano: 11 paź

Przygotowałam dla Ciebie serię artykułów w których dzielę się przydatnymi podczas planowania metodami. Co tydzień będą publikować na blogu wpis omawiający jedną z czterech metod.


Przygotowałam omówienie następujących:


- mapa myśli

- oś czasu

- analiza SWOT

- matryca / macierz Eisenhowera.


Pierwsze dwie metody pomogą Ci zastanowić się nad tym, co chcesz osiągnąć i rozplanować to w czasie. Analiza SWOT pomoże Ci zebrać w jedną całość wszystkie możliwe scenariusze podczas realizacji Twoich zamierzeń i przygotować się na to, co może się wydarzyć podczas osiągania celów. Natomiast matryca Eisenhowera pomoże Ci ustalić priorytety działania i ocenić, którymi zadaniami należy zająć się w pierwszej kolejności, a które można delegować.


W dzisiejszym wpisie omówię metodę zwaną Mapą myśli. Zapoznam Cię z opisem metody i przedstawię jej zastosowanie, które sprawdza się podczas planowania rozwoju osobistego.


Mapa myśli (mind mapping) jest to metoda opracowana przez dwóch brytyjskich naukowców – Tony’ego i Barry’ego Buzana. Mapy myśli mają na celu zwiększenie efektywności pracy poprzez współpracę obu półkul mózgu. Podczas tworzenia map myśli uaktywnia się prawa półkula, natomiast w przypadku tradycyjnych notatek aktywna jest tylko lewa półkula. Prawa półkula odpowiedzialna jest za wyobraźnię, rytm, postrzeganie przestrzenne, kolory. Lewa natomiast za myślenie logiczne, linearność, analizę, słowa i liczby. Podczas tworzenia map myśli obie półkule ze sobą współpracują, co daje naprawdę zaskakujące efekty. Moim zdaniem mapy myśli są ciekawym sposobem na zebranie w jedną całość swoich pomysłów i przedstawienie ich w czytelny, graficzny, kolorowy sposób. Chętnie korzystam z tej metody - szczególnie była mi przydatna na początku mojej drogi związanej z rozwojem osobistym. Nie będę omawiać zastosowania mapy myśli w przypadku nauki i wykorzystania podczas tworzenia notatek. Jeżeli chcesz wypróbować tą metodę również jako pomoc edukacyjna – spróbuj! Jednak ja, w dzisiejszym wpisie, chciałabym się skupić na tym jak wykorzystać ją podczas planowania swojego rozwoju osobistego. Jak już wspominałam, w moim przypadku metoda sprawdziła się kiedy chciałam zastanowić się jak chciałabym, żeby wyglądała moja przyszłość, co chciałabym osiągnąć, o czym marzę, jakie są moje cele. Będzie to idealna metoda dla osób, które nie mają jeszcze sprecyzowanych celów. Osób, które mają dużo pomysłów na siebie, ale nie wiedzą od czego mogłyby zacząć i co jest dla nich najbardziej istotne. Myślę, że metoda sprawdzi się również dla osób, które nie mają pomysłu na siebie i pozwoli im obudzić w sobie kreatywność. W pierwszej kolejności opiszę jak tworzy się mapy, a później omówię zastosowanie ich w obu wspomnianych przypadkach.


Jak stworzyć mapę myśli?


Tworzenie mapy myśl nie jest procesem skomplikowanym. W pierwszej kolejności przygotuj kolorowe flamastry, długopisy lub kredki. Tworząc mapę myśli używaj więcej niż 3 kolorów. W środku mapy umieść rysunek lub słowo wokół którego będziesz tworzyć swoją mapę. Używaj skojarzeń, poszczególne elementy mapy łącz strzałkami lub grubymi liniami. Używaj słów kluczowych – możesz wyrazić je w postaci słów lub obrazów. Do poszczególnego słowa mogą prowadzić również inne, cieńsze linie i dowolna liczba odnośników. Skup się na tym, żeby pisać przejrzyście, aby bez problemu odczytać przekaz Twojej mapy myśli i móc do niej wrócić w chwilach potrzeby. Notatki za pomocą map myśli twórz promieniście.


Tony Buzan udziela następujących rad tworzenia Map Myśli:


1. Na środku kartki narysuj związany z tematem obrazek składający się z minimum czterech kolorów.

2. Używaj obrazów i symboli na całej mapie.

3. Najważniejsze słowa powinny być najsilniej oznaczone.

4. Na jednej linii może się znajdować tylko jedno słowo lub rysunek.

5. Linie powinny być takiej długości jak słowa.

6. Używaj różnych wielkości i stylów liter.

7. Używaj wielu różnych kolorów.

8. Daj się ponieść swojej wyobraźni - twórz mapy nawet najbardziej abstrakcyjne czy absurdalne.

9. Wykreuj swój własny styl tworzenia Map Myśli.

10. Umieszczaj na Mapie Myśli nie tylko same fakty, ale także problemy, skojarzenia itp.

* źródło: Wikipedia


Jak wykorzystać mapy myśli do kreacji swojego rozwoju osobistego?


Osoby, które mają mnóstwo pomysłów zachęcam do zebrania ich w jedną całość i tworzenia mapy na zasadzie opisu przyszłości. W moim przypadku w centralnym punkcie mapy znajdowałam się ja – słowo bądź rysunek. Ode mnie wychodziły linię, na końcu których umieszczałam pomysły z tym, co chciałabym osiągnąć w przyszłości. Obejmowało to zarówno strefę prywatną, zawodową, jak i moje marzenia. Tworząc mapę myśli nie zastanawiałam się czy to, co wpisuję jest realne do osiągnięcia. Pozwoliłam sobie na kreatywność i wpisywałam nawet najbardziej szalone pomysły. Ty również pozwól sobie na puszczenie wodzów fantazji i snucie różnych scenariuszy. Możesz podzielić poszczególne sfery mapy i rozbudować je.


Na przykład:

-życie zawodowe podziel na pracę, edukację i przyszłą karierę

-życie prywatne rozgranicz na życie rodzinne, zdrowie, hobby/pasje, przyjaciół

-marzenia na te małe i duże - materialne jak zakup super samochodu, jak i niematerialne jak przeżycie super przygody.


To Twoja mapa myśli ma odzwierciedlać Twoje życie, plany i emocje. Na liniach prowadzących do Twojego celu możesz wypisać pomysły, co powinnaś zrobić, aby do tego dojść. Jeżeli Twoja mapa myśli zawiera mnóstwo pomysłów, aby nie została tylko kolorowym rysunkiem musisz wykonać jej podsumowanie. Zastanowić się od czego chciałabyś zacząć – co wydaje się osiągalne tu i teraz, co możesz zrealizować w najbliższym czasie, a które działania będą wymagać większych nakładów – zarówno czasu jak i finansów. Jeżeli potrzebujesz zastanowić się nad kolejnością, zostaw mapę myśli na kilka dni i wróć do niej ze świeżym umysłem i poukładanymi pomysłami. Pamiętaj, żeby robić podsumowania swoich działań i wytyczać kolejne cele. Możesz wracać do swojej mapy myśli w chwilach zwątpienia i myśleć o tym jaka piękna przyszłość Cię czeka. Pełna samospełnienia i realizacji. Pomyśl o tym jak cudownie będziesz się czuła, kiedy za rok wrócisz do swojej mapy myśli i powiesz sobie, że spora część z Twoich planów w niej rozpisanych została zrealizowana.


Osoby, które nie mają pomysłu na siebie – chciałyby coś zmienić, ale nie są w stanie określić co, zachęcam do wypisania w mapie myśli stanu obecnego ich życia. Jak aktualnie wygląda każda ze sfer – prywatna i zawodowa. Gdzie pracują, jak wygląda ich życie prywatne – rodzina, przyjaciele, mieszkanie, zdrowie. Czy mają jakieś marzenia? Może są głęboko ukryte i śpią w sercu, czekając na odpowiedni moment, aby się ujawnić. To jest właśnie ich czas. Czas by się obudziły. Pamiętaj – mapa myśli jest dla Ciebie. Tylko dla Ciebie! Nie musisz się nią z nikim dzielić. Usiądź wygodnie, weź blok i flamastry, pozwól sobie otworzyć się przed sobą. Zastanów się nad swoim życiem. Jakie jest? Zrób podsumowanie. Bez oceniania, wypisz po prostu stan faktyczny. Daj sobie czas. Potem zastanów się, co Ci się nie podoba w obecnej sytuacji, co chciałabyś zmienić. Nie mów, że wszystko jest źle. Określ konkrety. Nie mów chciałabym mieć inną pracę, bo mój szef to i tamto.... Każdy szef jest dokładnie taki sam – każdy ma duże wymagania, czasem denerwuje i pewnie nie płaci tyle ile chciałabyś zarabiać ;) Zastanów się czy lubisz to, co robisz - czy chcesz kontynuować pracę w danym zawodzie, czy pomyślisz nad przebranżowieniem. Czy są jakieś możliwości rozwoju w Twojej dziedzinie czy doszłaś już tak daleko, że więcej możliwości nie ma? Jak wygląda Twoje życie rodzinne – może chciałabyś więcej czasu poświęcać dzieciom, albo odwrotnie – mieć go więcej dla siebie? Czy jesteś zadowolona ze swoich kontaktów towarzyskich, a może powinnaś częściej wychodzić ze znajomymi lub chcesz poznać nowe osoby? Odpowiedz sobie szczerze na wszystkie pytania i określ dziedziny w Twoim życiu, które potrzebują zmian. Jeśli już je zinterpretujesz możesz stworzyć nową mapę określającą Ciebie w przyszłości. Nie martw się jeśli zajmie Ci to kilka dni. Jeśli musisz coś przemyśleć, zastanowić się nad tym spokojnie daj sobie na to czas. Jednak, gdy określisz już obszary wymagające zmian, nie zwlekaj z ich wprowadzeniem. Zrób podsumowanie i określ plan działania.


Mam nadzieję, że praca z mapami myśli będzie dla Ciebie formą relaksu i zabawy. Czasem spędzonym sam na sam ze sobą. Czasem owocnym, który zaprocentuje w przyszłości. Pracę z mapami myśli cechuje brak monotonii, rozwój kreatywności. Możliwość łączenia pomysłów, dopisywania nowych. Jeżeli nie chcesz tworzyć mapy przy pomocy tradycyjnych narzędzi jak kartka i długopis – możesz wykorzystać programy komputerowe, które są również dostępne w wersji bezpłatnej. U mnie ten sposób się nie sprawdził, ale może dla Ciebie będzie on wygodniejszy. Plusem pracy na komputerze będzie szybkość tworzenia oraz czytelność późniejszego grafu. Minusem - brak możliwości rozwoju kreatywności i brak indywidualizmu przygotowanej mapy. Możesz wypróbować obie metody i wybrać, która jest dla Ciebie. Pamiętaj nie ma złotych środków, a podczas rozwoju osobistego bardzo istotna jest droga, którą masz przed sobą. Ciesz się nią i poznawaniem siebie. Jest to najfajniejsza podróż w jakiej będziesz uczestniczyć. Powodzenia!



Comments


bottom of page