Kilka słów o samorealizacji.
- Katarzyna Meinhard
- 22 sty 2021
- 6 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 4 cze 2024
Dzisiejszy wpis jest bardzo ważny, dla mnie jako autorki bloga. Menadżerka Marzeń powstała między innymi dlatego, żeby motywować Cię do rozwoju i pomóc Ci stać się tym kim chcesz, poprawić jakość Twojego życia. Chcę namówić Cię do poświęcenia sobie czasu i dania sobie obszaru do realizacji siebie – swoich celów, marzeń. Dzisiejszy wpis będzie o samorealizacji. Gorąco zachęcam Cię - pomimo zabiegania i wszechobecnego braku czasu, żeby przyjrzeć się swojemu życiu i poświęcić czas na zastanowienie się, czy rzeczywiście wygląda ono tak, jak tego chce. Czy może przypadkiem skrycie marzysz o czymś, jednak nie masz odwagi po to sięgnąć i zrobić tego pierwszego kroku. Odkładasz na bliżej nieokreśloną przyszłość lub nie wierzysz, że może Ci się udać. Czas dla siebie jest niezwykle ważny w życiu każdej z nas. I pomimo wielu ról, które w życiu przyszło nam pełnić powinniśmy dążyć do czerpania radości i satysfakcji z tego, kim jesteśmy i co robimy. Mam na myśli zarówno obszar zawodowy jak i prywatny. Czy w obu tych obszarach realizujesz się tak jak to sobie wyobrażałaś?

Cytując popularną Wikipedię:
“Samorealizacja, samourzeczywistnianie, samoaktualizacja – w psychologii to stałe dążenie do realizacji swojego potencjału, rozwijania talentów i możliwości, proces stawania się "tym, kim się chce być" (a nie tym, kim się jest), dążeniem do wewnętrznej spójności, jedności z samym sobą, spełnienia swojego przeznaczenia lub powołania. Osoba samoaktualizująca się odznacza się spontanicznością, dystansem wobec zdarzeń, bliskimi związkami z innymi, niezależnością, ale też poczuciem humoru.”
Co według mnie ważne jest w podanej definicji.
Dla mnie samorealizacja oznacza rozwój, stawanie się. Łączy się przede wszystkim z dobrym poznaniem siebie, zrozumieniem i podejściem do siebie z miłością. Warto również zwrócić uwagę na drugą część definicji:
spontaniczność, dystans wobec zdarzeń - nie wszystko jesteśmy w stanie zaplanować, więc cele często wymagają modyfikacji, zmiany terminów, innego podejścia. Myślę, że to jedna z rzeczy, których bardzo ciężko jest się nauczyć i na początku planowania - dla mnie - to było najtrudniejsze. Uwzględnienie sytuacji nieprzewidzianych. Tego, że czasem coś zajmie nam więcej czasu. Niedenerwowanie się na sytuacje losowe, które nas opóźniają.
Bliskie związki z innymi, niezależność - dla mnie ten punkt jest niezwykle istotny, ponieważ podkreśla znaczenie rodziny i przyjaciół w naszym życiu. Jednak daje również miejsce dla nas. Na to, żeby mieć czas dla siebie, żeby “nie dać sobie wejść na głowę”. Podkreśla znaczenie asertywności wobec propozycji innych osób - stawianie siebie i swoich potrzeb na równi z potrzebami innych
Poczucie humoru – niezwykle istotne w całym naszym życiu. Pozwala zachować pogodę ducha nawet pomimo przeciwności.
Dlaczego samorealizacja jest ważna w naszym życiu i dlaczego warto?
Dlaczego uważam, że jest to obszar, na który koniecznie trzeba dać sobie przestrzeń? Dlaczego namawiam do tego tak gorąco? Kiedyś postanowiłam, że chciałabym - na starość - patrząc wstecz mieć poczucie dobrze przeżytego życia. Wiedzieć, że spełniłam swoje marzenia, osiągnęłam to, co chciałam, dowiedziałam się jak najwięcej. Z tą wizją codziennie pracuje na to, żeby to osiągnąć. Codziennie staram się być lepszą osobą niż dnia poprzedniego. Staram się poszerzać swoją wiedzę z obszarów, które mnie interesują, codziennie dowiedzieć się czegoś nowego. Skrupulatnie planuję swoje cele i krok po kroku je osiągam. Staram się poświęcać czas swoim zainteresowaniom – i chociaż głównie wiążą się one z obszarem HR i moją pracą, również poza płaszczyzną zawodową mam zajęcia, które pozwalają mi oderwać się od spraw związanych z pracą. Są to przede wszystkim moje zwierzaki oraz dbanie o moją kolekcję roślin domowych. To mnie relaksuje i uspokaja. W czasie pandemii i w okresie zimowym mocno ograniczyłam kontakty międzyludzkie oraz niestety aktywność fizyczną (codziennie jednak chodzę do pracy pieszo, aby nadrobić brak ruchu). Uważam, że każdy powinien znaleźć coś, co daje mu spełnienie. Niestety z bardzo dużym dystansem podchodzę do osób, które ciągle narzekają, a nic nie zmieniają w swoim życiu. Narzekają na pracę, a nie rozwijają się, aby móc ją zmienić na lepszą - nawet nie próbują poprawić swojej sytuacji życiowej. Dodatkowo wracają do domu, w którym też nie jest tak jak sobie wymarzyły, ale jednak o to obwiniają innych - rodziców, męża, dzieci. Nie mają żadnych zainteresowań, więc szykują nudny obiad dla całej rodziny i siadają przed telewizorem oglądając seriale i reklamy – czyli wszystko, to co łatwo osiągalne i dostępne. Codziennie wstają z tą samą myślą, idą do pracy, ale byle ją skończyć, a będąc w domu myślą o tym, że jutro znowu do pracy. Czy to jest właśnie życie, którym chcą żyć? Nie. Ale nie zmieniają nic. Jestem osobą, która naprawdę dużo robi w ciągu dnia. Czasem uważam, że doba jest za krótka, bo nie zdążyłam ze wszystkimi rzeczami, które chciałam zrobić. Czasem nawet zastanawiam się czy starczy mi całego życia, aby poznać świat tak bardzo jak chcę. Pewnie nie... Ale nie poddaję się i codziennie staram się jednak wyrwać tą cząstkę wiedzy, poszerzyć swoje horyzonty. To jest dla mnie niezwykle ważne. Ale to ja. A ty? Czy zastanawiałaś się nad tym? Pozwól, że trochę Ci pomogę.

Realizacja na płaszczyźnie zawodowej
Czy lubisz swoją pracę?
Czy zespół z jakim współpracuję jest dla Ciebie odpowiedni?
Jakie są szanse rozwoju w obecnej pracy?
Czy kwestie finansowe Cię satysfakcjonują?
Czy jest szansa na wyższe zarobki?
Czy jest to coś co chcesz robić aż do emerytury? Jeśli nie – czy jesteś na tyle wykwalifikowana, aby bez problemu zmienić pracę na inną?
A może chcesz iść w innym kierunku / przebranżowić się?
Czy chcesz rozwijać się jako specjalista w swojej dziedzinie czy pełnić funkcje menadżerskie/ mentorskie?
Czy Twoja praca daje Ci satysfakcję? Czy jesteś z niej zadowolona?
Dla mnie najważniejsze w pracy jest to, że robię to, co kocham. Wstaję z myślą, że robię to, co chciałam i pomimo tego, że czasem mi się nie chce, wykonuję zawód, który naprawdę daje mi sporo radości i satysfakcji. Ważna jest dla mnie atmosfera w pracy i zespół z jakim pracuję. Mam plany również na mój przyszły rozwój zawodowy i dążę do tego, aby obrócić je w rzeczywistość.
Według mnie rozwój na płaszczyźnie zawodowej jest niezwykle ważny. Pozwala nam na niezależność, na pewność, że nasza pozycja na rynku pracy jest konkurencyjna - jesteśmy atrakcyjnym kandydatem z punktu widzenia przyszłego pracodawcy. Śledzenie rynku pracy jest też ważne, ponieważ w dzisiejszym świecie i w dobie ogromnych zmian może zdarzyć się sytuacja, że jednak nie będziesz mogła wykonywać swojego zawodu aż do emerytury. Wiele zawodów przez cyfryzacje i rozwój technologii, jest wypieranych. Czy śledzisz zachodzące na rynku pracy zmiany i jesteś na nie przygotowana? Pojawia się wiele nowych zawodów i szans na rozwój. Zachęcam do zastanowienia się nad swoją sytuacją zawodową. Raz na jakiś czas przegląd swoich umiejętności/ kwalifikacji, przegląd rynku pracy i jego oczekiwań względem kandydatów. Czy gdybym teraz straciła pracę jestem w stanie znaleźć inną w rozsądnym przedziale czasowym? Czy spełniam wymagania ofert na podobne do mojego aktualnego miejsca pracy stanowisko?
Realizacja w życiu prywatnym
Czy poświęcasz sobie wystarczająco czasu na odpoczynek.?
Czy nie poświęcam się za bardzo dla innych - kosztem czasu dla siebie czy swojego zdrowia?
Czy mam hobby/pasje?
Uważam, że są to trzy główne pytania, które należy sobie zadać w kontekście życia prywatnego. Dlaczego uważam je za ważne? Pierwsze pytanie wiąże się przede wszystkim z obszarem naszego zdrowia. Jednak idea wellbeingu i work – life balance stała się istotna dla wielu pracodawców. Kultywowanie kultury organizacyjnej firm, która szanuje życie prywatne pracowników staję się coraz bardziej popularne. Ważne jest, żeby w czasie wolnym dać sobie czas na relaks i odpoczynek. W drugim pytaniu chodzi głownie o przyjrzenie się swoim kontaktom z najbliższymi. Czy może jednak zamiast odpocząć zajmujesz się kolejny dzień problemem koleżanki, która chce sobie ponarzekać, jednak nie szuka konstruktywnych rozwiązań swojego problemu. A może, mimo tego, że źle się czujesz, zgadzasz się na wizytę rodziny i wielogodzinne spotkanie oraz szykowanie posiłku dla wszystkich. Może kosztem swojego czasu wolnego zgodziłaś się przygotować pracę do szkoły za swoje dziecko. W odniesieniu do trzeciego pytania – czy masz hobby, zainteresowania, pasje?

Dlaczego według mnie ważne jest,
aby posiadać hobby?
Ponownie cytując popularną Wikipedię:
“Hobby (pasja, pot. konik) – zamiłowanie do czegoś, czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków. Może łączyć się ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w pewnym określonym zakresie albo też nawet z zarobkiem. Głównym celem pozostaje jednak przyjemność płynąca z uprawiania hobby.”
Wikipedia na równi traktuje słowo hobby i pasja. Ja uważam jednak, że hobby jest czynnością, którą robimy okazjonalnie – wtedy, kiedy mamy czas na daną czynność. Wykonujemy ją ze względu na to, że sprawia nam ona przyjemność. Pasja jednak jest czymś dla czego musimy się poświęcić. Gdy pojawiają się ewentualne trudności, nie poddajemy się tylko nadal realizujemy się w danym obszarze, pomimo pojawiającego się dyskomfortu.
Posiadanie hobby uważam za ważne z kilku względów:
Społecznym - pozwala nam na poznawanie nowych osób o podobnych zainteresowaniach i dzieleniu się swoją wiedzą w danym obszarze
Relaksacyjnym – posiadanie hobby pozwala oderwać się od rzeczywistości, bycie w stanie flow, gdzie nie zauważamy upływającego czasu i w 100% oddajemy się wykonywanej czynności.
Zdrowotnym - każde zdobywanie nowej wiedzy czy wykonywanie urozmaiconych czynności aktywuje nasz mózg, co w przyszłości zwiększa szanse na zachowanie dobrej pamięci i zdrowia umysłowego. Jeżeli w ramach hobby wykonujemy dowolną aktywność fizyczną wpływa to również pozytywnie na nasze ciało i kondycję.
Założyłam bloga z myślą o inspirowaniu i zachęcaniu do rozwoju. Cieszę się, że jesteś ze mną i interesujesz się tematyką rozwoju osobistego. Chcę, aby Twoje życie było pełne satysfakcji i spełnienia. Abyś mogła realizować się we wszystkich obszarach swojego życia i odnajdywała się w rolach, które pełnisz bez rezygnacji z siebie. Mam nadzieję, że mój wpis pokazał Ci jak istotny jest rozwój osobisty i nakłonił Cię do zainteresowania się tym obszarem w Twoim życiu.

Comments