google-site-verification=67MXGFjCFF3qsii8zWXraFIje9zmPbQfpfqn893raGo
top of page

"Jednominutowy Menedżer"

Zaktualizowano: 4 cze 2024

W dzisiejszym wpisie chcę Ci przedstawić podsumowanie mojej lektury Jednominutowego Menadżera. Jednominutowy menadżer jest to seria książek Dr Kena Blancharda – dodatkowo przy współudziale innych autorów w zależności od części wydania. Dwie pierwsze części przeczytałam bardzo szybko i byłam pod dużym wrażeniem. Część, w której poruszane są kwestie równowagi życia i pracy wywarła na mnie duże wrażenie. Po lekturze przyjrzałam się swoim aktywnościom i doszłam do wniosku, że ja również coś powinnam zmienić w swoim podejściu do życia i obowiązków. Postanowiłam bardziej zwrócić uwagę na swoją dietę i staram się odżywiać zdrowiej. Pracuję również nad powrotem do regularnych treningów. Staram się trochę zwolnić i docenić to, co mam i dokąd doszłam. W dzisiejszym wpisie chciałam podzielić się z Tobą najważniejszymi - według mnie – punktami z lektury pięciu książek z serii. Mam nadzieję, że z nich będziesz mogła czerpać inspirację - niemniej jednak zachęcam do osobistej lektury. Książki są małego formatu – bez problemu zmieszczą się w torebce 😉 Każda książka liczy mniej więcej 100 stron. Napisane są łatwym językiem, który czyta się naprawdę szybko. Każda z książek ma podobną budowę konstrukcyjną, jeżeli chodzi o “przebieg wydarzeń” i organizację tekstu, dlatego przy czytaniu całej serii książek jedna po drugiej, jest to dosyć męczące i przewidywalne – co uważam za jedyny minus. Omówienie książek przedstawię w takiej samej kolejności w jakiej je czytałam. Uważam, że wtedy układają się w logiczną całość, jednak oczywiście możesz dowolnie wybrać kolejność czytanych treści.

Jednominutowy Menedżer i równowaga życia i pracy Ken Blanchard oraz Marjorie Blanchard i D.W. Edington


Jak pisałam wcześniej książka zrobiła na mnie duże wrażenie. Polecam ją każdemu, kto ma problem z oddzieleniem życia zawodowego i prywatnego, a chce nad tym pracować lub coś zmienić. Uważam również, że jest to idealny prezent dla osób, które zagubiły się w codziennym pędzie i potrzebują pomocy, motywacji i uświadomienia sobie, że nie warto zaniedbać swojego zdrowia i odpoczynku, w imię pracy.

Najważniejsze kwestie poruszane w książce - moim zdaniem to czynniki wpływające na poziom stresu. Według autorów można je sklasyfikować w sposób opisany poniżej:


Poczucie autonomii – rozumiane jako kontrola nad własnym życiem. Osoby z wysokim poziomem autonomii mają poczucie, że większość podejmowanych przez nich działań sprzyja realizacji ich celów życiowych i zawodowych. Osoby te panują nad własnym życiem i nie są w pełni zależne od rodziny czy swojego szefa. Cechuje je poczucie niezależności czy pewność swoich kwalifikacji w przypadku ewentualnej utraty pracy.

Więzi z innymi ludźmi - osoby, które mogą liczyć na wsparcie znajomych, przyjaciół i rodziny lepiej radzą sobie ze stresem oraz trudnościami dnia codziennego. Bliskie stosunki z ludźmi, kontakty, wspólne spędzanie czasu, możliwość wygadania się ze swoich problemów naprawdę dużo nam daje.

Perspektywa – w ujęciu celu życia człowieka i realizacji swoich pasji – rzeczy, które motywują do działania oraz są napędem działań.

Samopoczucie - połączenie samooceny, poziomu energii, wyglądu i zdrowia. Na tą cześć składają się nasze myśli o sobie samej. Warto przyjrzeć się jak w Twoim życiu wygląda ten podział. Jeżeli chcesz przyjrzeć się swojemu życiu w kontekście poczucia autonomii czy samopoczucia zachęcam Cię również do poprzedniego artykułu na blogu “Kilka słów o samorealizacji”.

Jednominutowy Menedżer spotyka małpę - Ken Blanchard, William Oncken Jr., Hal Burrows

Książka porusza tematykę skutecznego zarządzania zespołami. Co należy zrobić, aby efektywnie zarządzać zespołem. Autor przestrzega, że nie należy brać na siebie zadań innych i odpowiedzialności za nie. Polecana każdemu, kto na co dzień, w życiu zawodowym, współpracuje z ludźmi, ale również może być drogowskazem w życiu prywatnym i pomóc nam w uwolnieniu się od cudzych zadań.

Cztery zasady zarządzania małpami.

Dialog między menadżerem i pracownikiem może zakończyć się dopiero w momencie, gdy wszystkie małpy mają:

  1. Opis - określone zostaną potencjalne decyzje (działania) w danej sprawie.

  2. Właściciela - wskazana zostanie osoba odpowiedzialna za rozwiązanie problemu.

  3. Polisę ubezpieczeniową - przeprowadzona zostanie ocena ryzyka

  4. Ustalony harmonogram karmienia i kontroli – ustalony zostanie kolejny termin spotkania w omawianej sprawie.

W zasadach opisanych powyżej chodzi o to, że w momencie, kiedy Twój pracownik przychodzi do Ciebie z problemem, z którym sobie nie radzi i utknął - nie ułatwiamy mu pracy słowami “Daj mi jeden dzień - zajmę się tym”. Poprzez takie zachowanie przejmujemy zadanie od pracownika - od tej pory to on będzie pilnował nas czy zajeliśmy się jego problemem. Zasady podsumowują jakie ustalenia należy poczynić z pracownikiem odnośnie tematu, z którym sobie nie poradził. Przede wszystkim kontynuując swoje funkcje menedżerskie, a nie wcielać się w rolę pracownika i realizować jego zakres obowiązków kosztem swojego czasu.

Jednominutowy Menedżer buduje wysokowydajne zespoły -

Ken Blanchard, Donald Carew, Eunice Parisi - Carew


Charakterystyka wysokowydajnych zespołów:

  • Cel nadrzędny

  • Decyzyjność

  • Relacje i komunikacja

  • Elastyczność

  • Optymalne wyniki

  • Dostrzeganie wkładu i docenianie

  • Morale

Powyższe punkty opisują czym powinien charakteryzować się wysokowydajny zespół i do jakiego stanu należy dążyć. Poniżej znajduję się również ramowy plan jak do tego stanu dojść.

Plany Gry:

  1. Określ cel nadrzędny i wartości - wyznacz poszczególne cele i role, opracuj kodeks zespołu

  2. Diagnoza – poziom rozwoju grupy

  3. Dopasuj odpowiedni styl przywództwa (zatwierdzanie, współpraca, analiza, strukturyzacja i rozwiązywanie)

  4. Zastosuj właściwy styl przywództwa

  5. Zacznij zarządzać drogą do decyzyjności grupy

Książkę polecam osobą przed którymi stoi wyzwanie zbudowania swojego zespołu. Jest to również lektura dla osób, które będą przewodzić zespołem projektowym, stworzonym w celu rozwiązania jakiegoś problemu. Przede wszystkim książka pokazuję, że nie ma jednego, z góry określonego stylu przywództwa. Powinien on być dobierany w zależności od rozwoju zespołu i jego członków. Idealnym uzupełnieniem lektury jest kolejna pozycja.

Jednominutowy Menedżer i przywództwo -

Ken Blanchard, Patricia Zigarmi, Drea Zigarmin

Cztery podstawowe style przywództwa:

  • Styl 1 – Dyrektywny Przywódca przekazuje konkretne wskazówki i ściśle nadzoruje wykonanie zadania.

  • Styl 2 – Trenerski Przywódca nadal kieruje wykonaniem zadania i je nadzoruje, ale wyjaśnia też decyzje, prosi o sugestie i wspiera.

  • Styl 3 - Wspierający Przywódca ułatwia podwładnym wykonanie zadania i wpiera ich, dzieląc się odpowiedzialnością za podejmowanie decyzji.

  • Styl 4 - Delegujący Przywódca przekazuje podwładnym odpowiedzialność za podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów.

Nie ma najlepszego stylu przywództwa i należy go dobierać w zależności od sytuacji i poziomu rozwoju pracownika. Styl przywództwa to sposób w jaki zachowujemy się, gdy chcemy wpłynąć na wyniki innych osób. Styl przywództwa to połączenie zachowań dyrektywnych i wspierających.


ZACHOWANIA DYREKTYWNE - wiążą się z jasnym mówieniem ludziom, co, jak i kiedy mają robić, a następnie z nadzorowaniem ich efektywności


ZACHOWANIA WSPIERAJĄCE - Wiążą się ze słuchaniem ludzi, z okazywaniem im wsparcia i zachęty, a następnie z ułatwianiem im angażowania się w rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji.


Dobieranie stylu przywództwa w zależności od poziomu rozwoju pracownika.

Książka również podkreśla jak ważne jest poinformowanie pracownika jaki styl przywództwa będzie w stosunku do niego kierowany i z czego to wynika. Książka zawiera również plan gry partnerstwa dla wyników. Uważam, że akurat ta pozycja z całej serii Jednominutowego Menedżera jest niezbędną lektura osób, które na co dzień zajmują się zarządzaniem ludźmi. Wnosi inne spojrzenie na kwestie związane ze stylem przywództwa i pozwala na wiele rzeczy spojrzeć świeżym okiem. Książka jest również wprowadzeniem do tematyki związanej z jednominutowym zarządzaniem.

Na czym opiera się jednominutowe zarządzanie:

  • Cele

  • Pochwały

  • Reprymendy

Uważam, że warto zacząć od tej serii książki, ponieważ jest ona właśnie wprowadzeniem do części omawiającej techniki w praktyce – czyli następnej pozycji z listy.

Techniki Jednominutowego Menedzera w praktyce –

Ken Blanchard, Robert Lorber

Jak wygląda na co dzień nasza praca? Na jakie części możemy podzielić to, czym w praktyce zajmuje się menedżer?

Aktywator - czynności wykonywane przez menedżera przed realizacją zadania. Jednominutowe wyznaczanie celu: obszary odpowiedzialności, standardy wydajności, instrukcje.

Zachowanie – realizacja powierzonego zadania przez pracownika. Pracownik: pisze raport, sprzedaje produkt, przychodzi punktualnie do pracy.


Konsekwencja - czynności wykonywane przez menadżera po wykonaniu lub próbie realizacji zadania.

Jednominutowa pochwała: natychmiastowa, precyzyjna. Uwzględniająca osobiste odczucia menedżera.

Jednominutowa reprymenda: Natychmiastowa precyzyjna, uwzględniająca osobiste odczucia menedżera, menedżer stara się wesprzeć pracownika. Książka porusza również kwestie, która w organizacjach zawsze budzi wiele pytań - prowadzenie nowej osoby do organizacji oraz szkolenie takiej osoby.

Szkolenie nowego pracownika składa się z pięciu etapów:

  1. Dajemy instrukcję (co należy zrobić).

  2. Demonstrujemy (jak należy to zrobić).

  3. Pozwalamy pracownikowi spróbować.

  4. Obserwujemy wydajność.

  5. Chwalimy postępy lub ponownie ukierunkowujemy.

Lektura również porusza kwestie związane z kontrolą pracy, który definiuje w pięciu krokach.

Pięć kroków:

  1. Precyzowanie obszarów wydajności

  2. Pomiar bieżącej wydajności

  3. Zaangażowanie

  4. Instruktaż

  5. Ocena postępów

Podsumowując - w dzisiejszym wpisie starałam się zebrać najważniejsze kwestie po lekturze “Jednominutowego Menedżera”. Uważam, że obszary, o których piszę są esencją i bardzo precyzyjnym streszczeniem lektury. Niemniej jednak – mam nadzieję, że nie będzie to dla Ciebie tylko kolejna porcja informacji. Chciałabym, żeby wpis był dla Ciebie inspiracją i mam nadzieję, że zachęci Cię do lektury. Polecam samodzielne przeczytanie serii, ponieważ jest ona naprawdę bardzo wartościowa i wnosi dużo ciekawych informacji oraz buduje inne spojrzenie na kwestie związane z zarządzaniem.


コメント


bottom of page