google-site-verification=67MXGFjCFF3qsii8zWXraFIje9zmPbQfpfqn893raGo
top of page
Zdjęcie autoraKatarzyna Meinhard

Jak rozplanować swoje postanowienia i w nich wytrwać.




Znasz już swoje wartości i obszary życia nad którymi chcesz popracować.

Masz również sprecyzowany cel, który chcesz osiągnąć.


Super!


Teraz zajmiemy się zaplanowaniem i realizacją.






Aby zrealizować cele trzeba określić w jaki sposób chcesz dojść do tego, co sobie założyłaś. Podzielić cel na mniejsze etapy i rozpisać plan realizacji. Zaplanować poszczególne kroki. Planując realizację celu w pierwszej kolejności zrób przegląd swojego dnia, tygodnia. Zobacz, co robisz na co dzień, jakie masz obowiązki. Sprawdź czy jest szansa, żeby z czegoś zrezygnować tak, żebyś miała więcej czasu dla siebie.


Na przykład:

- chodzisz na zakupy 3 razy w tygodniu i zajmuje Ci to ok 2 godzin

Czy jesteś w stanie zrobić jedne duże zakupy na cały tydzień?

- codziennie gotujesz obiad przez 1,5 godziny

Czy jesteś w stanie raz w tygodniu czy dwa razy przygotować jakieś danie na 2 dni (może ugotować zupę) tak, żeby tylko odgrzać posiłek i nakarmić siebie oraz domowników?


Przemyśl czy poszczególnych zadań nie możesz delegować członkom Twojej rodziny. Może mąż zrobi zakupy po pracy, albo dzieci posprzątają dom. Zastanów się czy nie masz za dużo na głowie. Czy wszystkie obowiązki domowe spoczywają na Tobie? Wiem, że na początku może to nie być proste – ani dla Ciebie, ani dla Twojej rodziny, od której zaczniesz więcej wymagać. Ale jeżeli Twój dzień wygląda w ten sposób, że cały czas robisz coś dla innych, a nie masz nawet chwili dla siebie, to niestety – nie o to w życiu chodzi.


Ważna jest również odpowiednia motywacja. Najlepiej zebrać ją w jednym miejscu. Zachęcam do wypisania na kartce wszystkich Twoich wewnętrznych motywacji, czyli dlaczego chcesz zrealizować dane postanowienie. Dlaczego jest ono dla Ciebie ważne. Co Ci da w przyszłości fakt, że postanowienie zostało zrealizowane. Wypisz wszystkie korzyści, jakie dzięki zrealizowaniu go osiągniesz. Warto je spisać, żeby w chwilach zwątpienia móc do nich wrócić i przypomnieć sobie dlaczego robisz to, co robisz. Będziesz mogła odnaleźć swoje notatki i odświeżyć motywację w każdej chwili, gdy będziesz tego potrzebować.



Pamiętaj również, aby doceniać swoje codzienne wysiłki. Niestety często mamy w sobie wewnętrznego krytyka, który sabotuje nasze codzienne starania. To on podważa nasze dążenia. Mówi nam, że to co robimy jest nic nie warte, że nie osiągniemy tego czego chcemy. I nie dotyczy to tylko Ciebie! W każdej z nas jest ta mała istota, która to robi. Dlatego musisz być czujna i dbać o to, aby widzieć progres i umieć się za niego pochwalić. Możesz wyznaczyć sobie system nagród. Gratyfikacji za zrealizowane etapy i udane kroki na drodze do osiągnięcia założeń. Mogą być to drobne rzeczy jak małe przyjemności - pójście do kina, mały prezent lub duże - jak fajna wycieczka czy wizyta w SPA. Dobierz nagrodę wybierając to, co sprawia Ci frajdę i będzie dla Ciebie dodatkową motywacją, żeby dążyć do celu. Podobnie jak w pracy. Czy wysoka premia lub awans nie motywują Cię do włożenia większych wysiłków w dany projekt? Odpowiedź chyba jest jedna.

Docenianie się jest ważne, ale realność jest równie istotna. Sprawdzenie realizacji postępu swoich celów powinno być fundamentalnym elementem ich osiągania. Raz na kwartał powinnaś przeanalizować jak Ci idzie praca. Sprawdź czy sposób na realizację, którą sobie obrałaś działa. Jeżeli coś nie idzie, należy dokonać korekty planów. Trzeba przyjrzeć się temu, co jest w porządku, a co wymaga poprawy. Nie zrażaj się niepowodzeniem! Korekta planów jest po to, aby móc poprawić to, co jest złe. Jeżeli Twoje plany nie idą tak jak powinny, sprawdź ponownie czy dobrze wyznaczyłaś cel i czy jest on dla Ciebie nadal atrakcyjny. Pamiętaj, żeby nie trwać w celach, których osiągnięcie nie jest już dla Ciebie ważne. Nie namawiam Cię do tego, abyś porzucała realizację swoich zamierzeń, kiedy pojawią się pierwsze trudności. One zawsze są i przygotuj się na to, że zawsze będą obecne przy pracy nad celami. Ale jeżeli dana rzecz nie sprawia Ci frajdy, nie jest Ci już potrzebna, nie motywuje Cię odpowiednio do pracy, to warto się jej przyjrzeć. Może wystarczy inaczej sprecyzować cel lub znaleźć inne sposoby jego realizacji. Wybierz odpowiedni dla siebie sposób działania – pamiętaj nie ma cudownych rozwiązań ani złotych środków. Każdy z nas jest inny i u każdego sposób działania może być odmienny.


Jeżeli potrzebujesz wsparcia poszukaj grupy osób, która może Ci je dać. W dobie Internetu możesz poszukać grup na profilach społecznościowych - grup osób, które mają podobne cele. Są to miejsca gdzie ludzie wymieniają się spostrzeżeniami, sposobami realizacji, wzajemnie się motywują. Znajdziesz tam dużo fajnych pomysłów, wsparcia, słów otuchy. Może zawrzesz nowe znajomości - poznasz przyjaciół, z którymi razem będziesz realizować swoje cele i spotkać się na żywo. Grupa osób, które Cię motywują i wspierają w chwilach zwątpienia jest niezwykle ważna.



Nie wątp w siebie!


Nie podważaj swoich działań!


Bądź dla siebie dobra i uwierz,

że to o czym marzysz spełni się.


Pracuj nad sobą.

Dzień w dzień będziesz bliżej celu.


Minie trochę czasu, aż zaczniesz zauważać efekty, ale warto na nie czekać.


Nie ma nic piękniejszego niż pierwsze zadowolenie z rezultatów swoich działań!


Powodzenia!




Koniecznie daj znać w komentarzu jak wygląda Twoja praca.

Jak motywujesz się do działania?

Co sprawia Ci największą frajdę w realizacji celów?

Comments


bottom of page