google-site-verification=67MXGFjCFF3qsii8zWXraFIje9zmPbQfpfqn893raGo
top of page

Grudniowa biblioteczka

Zaktualizowano: 4 cze 2024

Od dłuższego czasu jestem pasjonatką książek i czytania. Nie zawsze tak było, ale w końcu połknęłam bakcyla. Aktualnie nie wyobrażam sobie dnia bez książki, chociaż często - z uwagi na ograniczony czas- jest to tylko kilka zdań przeczytanych przed snem. Ostatnio pisałam o podjętych studiach i w związku z tym przygotowaną listą książek, które chcę przeczytać. Pomyślałam, że w ramach kącika czytelniczego podzielę się swoją listą lektur i literaturą branżową, którą przeczytałam ostatnio, czytam i którą mam w planach.

Na początek kilka słów o literaturze, którą już przeczytałam i z czystym sumieniem mogę polecić. Moim No. 1 jest książka “Jak być dobrym szefem – przepis na sukces w nowej roli menedżera” Boba Seldena. Uważam, że znajduję się w niej wiele ciekawych wskazówek i praktycznej wiedzy przydatnej osobom początkującym. Dużo pomysłów i inspiracji, które można przełożyć na swoją codzienną pracę. Dodatkowo – w związku z projektowanymi przeze mnie i przeprowadzanymi sesjami Assessment Center w poprzedniej pracy chciałam zgłębić tematykę związaną z tym narzędziem i zaopatrzyłam się w książkę “Assessment/Development Center – projektowanie procesu i narzędzi oceny”, której autorką jest Sabina Nikodemska. Przydatne kompendium wiedzy dla osób dla których narzędzie AC/DC jest nowością. Po lekturze chciałam dodatkowo uzupełnić swoją wiedzę związaną z pomiarem kompetencji i natrafiłam na darmowe opracowanie, które bez problemu można pobrać w Internecie “Metody pomiaru kompetencji zawodowych”, które przygotował Paweł Jurek. Uważam, że jak na bezpłatne materiały warte są uwagi, ponieważ dostarczają informacji o rzetelnych badaniach i oparte są na konkretnych przykładach, są również dość obszernym materiałem liczącym ok 285 stron.

Ostatnio dosyć często spotykałam się z pojęciem zarządzania projektami - postanowiłam odświeżyć wiedzę ze studiów logistycznych i skorzystałam z krótkiego opracowania wydawnictwa Edu dedykowanego samokształceniu w biznesie “Zarządzenie projektem – jak precyzyjnie zaplanować i wdrożyć projekt”. Książka, nad którą można powiedzieć utknęłam jest “Wstęp do socjologii” Normana Goodmana. Opracowanie omawiające głównie pojęcia socjologiczne, napisana przystępnym językiem. Jednak – po moich doświadczeniach związanych z rekrutacją opiekunek osób starszych i trudnych historiach, jakie wtedy miałam okazję wysłuchać od opiekunek, rozdział książki omawiający socjologiczne problemy związane ze starzeniem się społeczeństwa trochę mnie przytłoczył i odebrał radość czytania. Jednak zamierzam oczywiście wrócić do lektury za jakiś czas. Kolejna książka w trakcie czytania której jestem to “Podstawy zarządzania organizacjami” Ricky W. Griffin. Podręcznik omawiający zagadnienia związane z zarządzaniem, podający praktyczne przykłady. Duża porcja rzetelnej wiedzy – jednak wiedzy nie podanej w pigułce, ponieważ podręcznik liczy prawie 800 stron. Tematyka, która mnie interesuje, jednak mam nadzieję, że obszerność materiału mnie nie pokona.

Mam również kolejne tytuły, które trafiły już do mojej biblioteczki, jednak czekają aż zakończę lekturę zaczętych już książek. Są to tytuły takie jak:

“HR Business Partner praktyczne rozwiązania budowania wysokoefektywnych organizacji” - praca zbiorowa pod redakcją Grzegorza Filipowicza. Pan Grzegorz jest wykładowcą na mojej uczelni. Miałam okazję brać udział w zajęciach prowadzonych przez niego, jeszcze w formie stacjonarnej. Zrobił na mnie wrażenie profesjonalisty, z wielką wiedzą i zainteresowaniem. Jestem ogromnie ciekawa tego opracowania! Myślę, że wiele ciekawych informacji przede mną, szczególnie, że książka zapowiada się jako bardzo praktyczne opracowanie. Dodatkowo przygotowane przez osoby, które od lat zajmują się obszarem HR.

Seria jednominutowy menedżer Kena Blancharda - Książki również polecone przez jedną z moich wykładowczyń na uczelni. Seria zawiera tytuły takie jak:


  • Jednominutowy menedżer buduje wydajne zespoły

  • Jednominutowy menedżer i przywództwo

  • Jednominutowy menedżer - równowaga życia i pracy

  • Jednominutowy menedżer spotyka małpę

  • Techniki jednominutowego menedżera w praktyce

  • Nowy jednominutowy menedżer.

Każda książka to ponad 100 stron formatu A5, więc lektura szybka i poręczna, którą można zabrać do torebki i czytać w wolnej chwili. Ostatnią czekającą na mnie lekturą jest “Wstęp do psychoanalizy” Zygmunta Freuda. Książka kupiona jeszcze latem w jednej z tanich księgarni. Zobaczymy czym mnie zaskoczy...


Comentarios


bottom of page