Przygotowałam dla Ciebie kolejny wpis z serii Biblioteczka – polecana przeze mnie literatura. Znów będzie to w dużej mierze literatura branżowa z zakresu HR, ale również myślę, że osoby interesujące się tematyką zarządzania również znajdą coś do siebie. Wpis może zainteresować również osoby, które po prostu chcą poszerzyć swoją wiedzę.
Po pierwsze chciałabym nawiązać do poprzedniego wpisu, w którym polecałam podręcznik “Podstawy Zarządzania Organizacjami” Griffina. Podczas tworzenia poprzedniego wpisu bazowałam na książce wypożyczonej z biblioteki, było to wydanie bodajże z roku ok. 2000. Jakiś czas temu odkryłam nowe, ulepszone wydanie i udało mi się je zakupić! Uważam, że jest to książka, która jest super pigułką wiedzy i warto mieć ją w domu. Dlatego po raz kolejny chciałabym zachęcić do tej obszernej, wartościowej lektury. Podoba mi się układ książki - przykłady wprowadzające, case study z międzynarodowych firm, ramki z najważniejszymi definicjami, podsumowania wiedzy oraz pytania do każdego rozdziału. Informacje zawarte w książce czynią ten podręcznik kompleksowym źródłem wiedzy o zarządzaniu organizacją - nie tylko wprowadzają w teorię, lecz również omawiają praktyczne przykłady w firmach znanych na całym świecie.
Drugą książką, którą chcę polecić jest literaturą z zakresu motywacji, jednak przekładającą się na warunki polskie - “Motywacja pod lupa. Praktyczny poradnik dla szefów” Andrzej Niemczyk, Jan Mądry, Anna Niemczyk. Znajdziemy tu wiele ciekawych przykładów z naszych krajowych organizacji. Książka jest napisana przyjemnym językiem, więc nawet po ciężkim dniu pracy można po nią sięgnąć dla relaksu. Pojawia się w niej wiele przykładów z firm produkcyjnych, w których motywowanie pracowników wydaje być się ciężkim zadaniem patrząc na powtarzalną pracę osób np. na linii produkcyjnej. Książka pokazuje różne potrzeby pracowników oraz stawia na identyfikowanie potrzeb oraz personifikację oferowanych przez organizację benefitów. Super książka dla osób, które mają problem z utrzymaniem wysokiego poziomu zaangażowania pracowników w swojej firmie czy zespole.
Ostatnią pozycją w dzisiejszym wpisie jest książka “Jak wygrać każde negocjacje. Nie podnosząc głosu, nie tracąc zimnej krwi i nie wybuchając gniewem” Robert Mayer. Jest to pozycja napisana przez prawnika, który ma za sobą tysiące odbytych negocjacji – dzieli się w niej swoimi trikami negocjacyjnymi. Od zawsze mam problem z negocjacjami, targowaniem się, przedstawieniu swoich warunków w przekonujący dla drugiej strony sposób. W mojej pracy niestety te umiejętności często są niezbędne i –pomimo ćwiczeń - potrzebuję wsparcia i praktycznej wiedzy, aby otworzyć się na możliwości negocjacyjne. Podczas lektury uświadomiłam sobie, że czasem nawet nie próbuję negocjować, w mojej głowie często takie pojęcie nie funkcjonuje. Chciałabym nad tym pracować i myślę, że dzięki tej lekturze zdobędę solidną wiedzę, którą będę mogła wykorzystać w przyszłości w praktyce.
Na dziś to już wszystko, co mogę polecić. Mam już kolejne zakupione książki, jednak podzielę się nimi z Tobą, gdy uda mi się zacząć ich lekturę, żebym mogła chociaż kilka słów o moich wrażeniach z lektury napisać.
Comments