W dzisiejszym wpisie poruszę temat wykorzystania analizy SWOT podczas planowania. Zazwyczaj analiza stosowana jest w zarządzaniu, jako podstawowa metoda analizy strategicznej przedsiębiorstwa i organizacji. Chcę Ci jednak pokazać inne spojrzenie. Analiza SWOT jest świetnym narzędziem, kiedy chcemy rozważyć słuszność naszych decyzji. Sprawdza się w przypadku podejmowania ważnych decyzji życiowych, rozważania problematycznych kwestii lub gdy stoimy przed wyborem kilku rozwiązań i nie wiemy na które się zdecydować. Przydatna jest podczas planowania swojego rozwoju, ponieważ pozwala przeanalizować fakty oraz rozważyć ewentualne przyszłe zdarzenia: szanse, które możemy wykorzystać oraz trudności, które mogą nas spotkać. Analiza SWOT pomaga nam w przejrzysty sposób uporządkować oraz przeanalizować posiadane informacje.
Nazwa jest akronimem angielskich słów, które określają 4 elementy składowe opisywanej analizy.
Strengths – silne strony,
Weaknesses – słabe strony,
Opportunities – szanse, okazje
Threats – zagrożenia
Analiza SWOT zwykle jest przedstawiana w formie diagramu, którego strukturę prezentuję poniżej:
* opracowanie własne
Diagram analizy SWOT jest podzielony na dwie kategorie - lewa strona skupia czynniki pozytywne, prawa natomiast czynniki negatywne. Możemy postrzegać ją również w kategoriach porównania stanu obecnego (silne i słabe strony) oraz analizy zjawisk przyszłych (szanse, zagrożenia). Inne spojrzenie na analizę SWOT to postrzeganie silnych i słabych stron jako czynników, które zależne są od nas, natomiast szans i zagrożeń jako czynników zewnętrznych, na które nie mamy wpływu. Ważne jest określenie na początku tworzenia analizy SWOT w jaki sposób będziemy odczytywać zapisane w niej wyniki, aby jak najlepiej móc przeanalizować zawarte w niej wskazówki. Po zakończeniu analizy SWOT możemy wyciągnąć jasne wnioski w którym kierunku powinniśmy podążać lub nad jakim obszarem chcemy pracować, aby zmniejszyć zagrożenia.
Dokonując podsumowania warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
• Czy określona mocna strona pozwoli nam wykorzystać nadażającą się szansę?
• Czy określona mocna strona pozwoli nam zniwelować ewentualne zagrożenie?
• Czy określona słaba strona ogranicza możliwość wykorzystania nadażającej się szansy?
• Czy określona słaba strona potęguje ryzyko związane z nadchodzącym zagrożeniem?
Analizę można też przeprowadzić w odwrotnym kierunku:
• Czy nadchodząca szansa wzmacnia określoną silną stronę?
• Czy pojawiająca się szansa pozwala zniwelować określoną słabość?
• Czy nadchodzące zagrożenie niweluje określoną silną stronę?
• Czy trwające zagrożenie uwypukla określoną słabość?
Odpowiedź na te pytania pozwoli określić obszary w których pojawiają się problemy i opracować strategie, aby te problemy wyeliminować. Pozwala również na odpowiednie wykorzystanie mocnych stron, pracę lub zmiejszenie oddziaływania słabych. Pomaga przyjrzeć się nadchodzącym szansom i pozwala na wykorzystanie ich oraz przygotowuje do stawienia czoła ewentualnym przeciwnością. Może służyć również jako porównanie kilku rozwiązań - wtedy dokonujemy analizy każdej z opcji, którą rozważamy, a następnie porównujemy zawarte w diagramie dane i analizujemy je.
Podsumowując - analiza SWOT jest narzędziem, które pozwoli nam zredukować zagrożenia i wykorzystać nadarzające się szanse oraz wzmocnić mocne strony przy jednoczesnym ograniczeniu słabych stron. Myślę, że jest ciekawym rozszerzeniem zwykłej metody porównującej plusy i minusy danej decyzji i pozwala na szersze spojrzenie oraz zmianę punktu widzenia.
Comments